لیوان‎های طرح‎دار، تهدیدی برای سلامتی

۰
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
یافته‎ها نشان داده است ، در لیوان‎های لعاب‎دار طراحی شده، ورقه‎های رنگ غالباً روی لیوان هستند و می‎توانند در طولانی مدت ، بلعیده شوند و سلامتی انسان را تهدید کنند.
لیوان‎های طرح‎دار

تحقیقات تازه نشان می‎دهد لیوان‎های طرح‎دار زیبا به نظر می رسند اما برای سلامتی زیان آورند.

براساس این تحقیقات ، رنگ مورد استفاده روی شیشه لیوان می‎تواند حاوی مقادیری سم سرب و کادمیوم باشد، از این رو برای سلامتی پر‎خطرند.

به گزارش مجله دلتا، یافته‎ها نشان داده است ، در لیوان‎های لعاب‎دار طراحی شده، ورقه‎های رنگ غالباً روی لیوان هستند و می‎توانند در طولانی مدت ، بلعیده شوند و سلامتی انسان را تهدید کنند.

در این مطالعه، محققان دانشگاه پلایموث انگلستان ۱۹۷ مورد آزمایش روی لیوان های نو و دست دوم انجام داده وبه وجود سرب در ۱۳۹ مورد و کادمیوم در ۱۳۴ مورد روی سطح لیوان پی برده‎اند که گاه تا بیش از ۱۰۰۰ برابر  بیشتر از حد مجاز بوه است .

اندرو ترنر، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‎گوید: « مواد خطرناک دررنگ و لعاب لیوان های تزئین شده عوارضی آشکار برای سلامت انسان و محیط زیست دارند. یافتن این میزان بالا سرب و کادمیوم روی سطح خارجی لیوان و اطراف لبه آن، تعجب آور است.»

لیوان‎های طرح‎دار، تهدیدی برای سلامتی

ترنر می‎افزاید: «خطرهای ناشی از بلع این میزان مواد در درازمدت برای سلامتی خطرناک است. از این رو باید این صنعت مورد توجه قرار گیرد.»

در این تحقیق ، انواع لیوان‎ها با استفاده از اسپکترومتر فلورسنت اشعه ایکس (XRF) ارزیابی شده‎اند.

بر اساس اعلام اداره محیط زیست آمریکا، میزان مجاز استفاده از رنگ روی لیوان آشامیدنی به ترتیب برای سرب و کادمیوم ۲۰۰ و ۸۰۰ ppm است.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

با ۳ معجزه‌گر برای سم‌زدایی کبد آشنا شوید

کبد یکی از اعضای اصلی است که به دفع سموم بدن کمک می‌کند. در این مطلب از مجله دلتا با علائم…