خانه یادداشت روز لیوان‎های طرح‎دار، تهدیدی برای سلامتی

لیوان‎های طرح‎دار، تهدیدی برای سلامتی

۰
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
یافته‎ها نشان داده است ، در لیوان‎های لعاب‎دار طراحی شده، ورقه‎های رنگ غالباً روی لیوان هستند و می‎توانند در طولانی مدت ، بلعیده شوند و سلامتی انسان را تهدید کنند.
لیوان‎های طرح‎دار

تحقیقات تازه نشان می‎دهد لیوان‎های طرح‎دار زیبا به نظر می رسند اما برای سلامتی زیان آورند.

براساس این تحقیقات ، رنگ مورد استفاده روی شیشه لیوان می‎تواند حاوی مقادیری سم سرب و کادمیوم باشد، از این رو برای سلامتی پر‎خطرند.

به گزارش مجله دلتا، یافته‎ها نشان داده است ، در لیوان‎های لعاب‎دار طراحی شده، ورقه‎های رنگ غالباً روی لیوان هستند و می‎توانند در طولانی مدت ، بلعیده شوند و سلامتی انسان را تهدید کنند.

در این مطالعه، محققان دانشگاه پلایموث انگلستان ۱۹۷ مورد آزمایش روی لیوان های نو و دست دوم انجام داده وبه وجود سرب در ۱۳۹ مورد و کادمیوم در ۱۳۴ مورد روی سطح لیوان پی برده‎اند که گاه تا بیش از ۱۰۰۰ برابر  بیشتر از حد مجاز بوه است .

اندرو ترنر، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‎گوید: « مواد خطرناک دررنگ و لعاب لیوان های تزئین شده عوارضی آشکار برای سلامت انسان و محیط زیست دارند. یافتن این میزان بالا سرب و کادمیوم روی سطح خارجی لیوان و اطراف لبه آن، تعجب آور است.»

لیوان‎های طرح‎دار، تهدیدی برای سلامتی

ترنر می‎افزاید: «خطرهای ناشی از بلع این میزان مواد در درازمدت برای سلامتی خطرناک است. از این رو باید این صنعت مورد توجه قرار گیرد.»

در این تحقیق ، انواع لیوان‎ها با استفاده از اسپکترومتر فلورسنت اشعه ایکس (XRF) ارزیابی شده‎اند.

بر اساس اعلام اداره محیط زیست آمریکا، میزان مجاز استفاده از رنگ روی لیوان آشامیدنی به ترتیب برای سرب و کادمیوم ۲۰۰ و ۸۰۰ ppm است.

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

راه‌های پیشگیری از سنگ کلیه

از هر ده نفر یک نفر در طول عمر خود مبتلا به سنگ کلیه خواهد شد. علاوه بر آن بررسی‌ها نشان م…