شمس العماره؛ آفتاب ساختمان های تهران در عصر قاجار

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از زیباترین ساختمان های دوره ی قاجار، عمارت شمس العماره است که یکی از نمادهای شهر تهران در آن دوران بوده است.
شمس العماره

ناصرالدین شاه بعد از سفر به فرنگ دستور ساخت شمس‎العماره، بلندترین ساختمان در تهران را صادر کرد. این ساختمان در ضلع شرقی مجموعه‎ی کاخ گلستان قرار دارد و به علت ارتفاع زیاد و تزیینات آن به شاخص‎ترین بنای این مجموعه تبدیل شده است. یکی از نمادهای شهر تهران در دوران قاجار شمس‎العماره بود.

بهتر است برای سپری کردن یک روز جذاب، پیشنهاد مجله دلتا را امتحان کنید. جلوخان (در لغت نامه دهخدا، پیشگاه خانه و میدانگاه جلوی در خانه را جلوخان گویند.) زیبایی شمس‎العماره هر کسی را به دیدن این بنا در تهران دعوت می‎کند، نمای متقارن و متعادل این بنا و ترکیب احجام مکعبی که با تزیینات زیاد آرایش شده‎اند، بسیار زیبا و چشم گیرند

معنی لغوی عبارت «شمس‎العماره» در فرهنگ لغت علامه دهخدا «آفتاب ساختمان ها» است. کار ساخت بنای شمس‎العماره در سال ۱۲۴۴ خورشیدی شروع شد و در سال ۱۲۴۶ به پایان رسید. جالب است بدانید تا قبل از ساخت این بنا، فلز در سازه‎ی هیچ ساختمانی در ایران استفاده نشده بود و شمس‎العماره اولین ساختمانی است که در آن فلز به کار رفته است.

شمس العماره

ظاهرا” طراحی ساختمان شمس‎العماره را معیرالممالک بر عهده داشته و معمار آن استاد «علی محمد کاشی» بوده است. سبک طراحی این بنا تلفیقی از معماری ایرانی و معماری غربی است. بنای شمس‎العماره در پنج طبقه ساخته شد و دارای سی و پنج متر ارتفاع است.

دو برج بلند در دو طرف این بنا بر عظمت و شکوه آن افزوده است. تقارن در نمای شمس‎العماره، نظم بصری را برای بیننده ایجاد می‎کند. کاشی کاری و پنجره سازی شمس‎العماره به صورت ایرانی طراحی شده و از معماری غربی هم، الهام گرفته است.

کاشی‎های هفت رنگ در نمای شمس‎العماره به سبک قاجاری تزیین شده است. تصاویر و نقوش به‎کار رفته در نمای این کاشی‎ها، ظاهری از طبیعت غرب را به نمایش می‎گذارد. گیاهان و جانوران برجسته‎ی روی سنگ های مرمرین ازاره‎ی (به سنگی که در نمای ساختمان و در پای دیوار نصب می‌شود) عمارت بسیار ظریف و زیبا است.

ایوان و تالار شاه‌نشین در طبقه‎ی اول بنا قرار دارد. آینه‌کاری و تزیینات بسیار ممتاز و کم‌نظیر و درخور توجه است. اتاق‌های کوچک دیگر طبقات با تزئینات مشبک، نقاشی و آینه‌کاری به زیبایی معماری داخلی بنا افزوده است.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

چه کار کنیم بعد از مصرف حبوبات نفخ نکنیم؟

حبوبات حاوی مقادیر مناسبی از روی، مس، منگنز، سلنیوم وغیره هستند. برخی با خوردن حبوبات نفخ …