دالان بهشت ایران کجاست؟

۱۸
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چشمه گل رامیان که در کتب تاریخی با نام دالان بهشت شناخته می‌شده است، عمیق‌ترین چشمه آب سرد جهان است که ۱۲۰ متر عمق دارد.
چشمه گل رامیان

رنگ چشمه گل رامیان با توجه به ژرفا و ویژگی آن در طول سال از سبز کبود به فیروزه‌ای تغییر می‌کند. گل رامیان در فاصله‌ ۵ کیلومتری جنوب شهرستان رامیان در استان گلستان قرار دارد که دارای جاده‌ای آسفالته و چشمه‌ای پر آب است که استخر طبیعی دایره شکلی به مساحت ۷۲۰۰ متر مربع را تشکیل داده و آب زلالی دارد. با مجله دلتا همراه باشید تا با این جاذبه گردشگری بی‌نظیر آشنا شوید.
عمیق ترین چشمه آب سرد جهان

علت نامگذاری

در زبان ترکی، گل به نقطه‌ای می‌گویند که بسیار عمیق، گود و فرورفته است و داخل آن آب جمع شده باشد و گفته‌اند که واژه‌ گل از واژگان آرامی است که معنی آن چشمه‌ جوشان است.
چشمه گل رامیان یک عنصر نمادین در فرهنگ و هنر مردم این منطقه بوده و در بین آنان از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گل رامیان با هویت باستانی، تاریخی و طبیعی که دارد، در دوره‌های مختلف با اسطوره‌های زیادی همراه بوده است. دلیل نامگذاری این منطقه به گل رامیان هم همین مسئله است و به زبان و فرهنگ ساکنان این منطقه ارتباط دارد. جمعیت این نقطه در طول تاریخ آن، تیره‌ای از ایل گرایلی و نژاد ترک بوده‌اند.    ایرانگردی

چشمه گل رامیان در طول تاریخ

چشمه گل در کتب و نوشته‌های دوره‌ صفویه و همچنین قاجار به نام کبود استخر آمده و همچنین در روایت‌های تاریخی نام آن دالان بهشت و پلنگ سره نیز ذکر شده است.
این چشمه از گذشته هم جزو نقاط تفریحی برای مردم بوده، امروزه هم این شاهکار زیبای طبیعت، پذیرای مردم شهرستان‌های اطراف است و مردم از آزادشهر، گنبد کاووس، علی آباد کتول و روستاهای اطراف به این منطقه می‌آیند.
چشمه گل

این چشمه کجاست؟

موقعیت جغرافیایی چشمه‌ مورد نظر، در مسیر جاده‌ رامیان به النگ قرار دارد. این چشمه در قسمتی از دامنه‌ کوه قرار گرفته و رودخانه‌ قورچای در قسمت شرقی چشمه جاری است. چشمه گل یک کیلومتر از جاده اصلی تهران به مشهد فاصله دارد. این چشمه، در فصل پاییز زیبایی وصف‌نشدنی دارد.

اگر به جاذبه‌های گردشگری ایران علاقه دارید، مطلب جنگل ابر، جنگلی در میان اقیانوس ابرها را بخوانید.دیدنی های گلستان
پیشنهاد مطالعه: مطلب بلندترین آبشارهای ایران را بشناسید را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

بهترین جاها برای عکاسی در تهران

برای عکاسی در تهران گزینه‌های زیادی دارید؛ جاهایی پر از سوژه‌های مختلف که پای هر عکاسی را …