روستای ۲۵۰۰ ساله ناتر، گنج پنهان چالوس

۶
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دل کندن از روزمرگی‌ها و رفتن به سفر، گاه وسوسه‌ای تمام نشدنی به جان آدم‌ها می‌اندازد. وسوسه‌ای که لحظه‌ای از ذهن بیرون نمی‌رود. خیلی‌ها با همین وسوسه کوله بار بسته و راهی جاده‌ها می‌شوند و به سوی مقصدی رهسپار می‌شوند.
روستای ناتر

در ۵۰ کیلومتری شهر چالوس یک جاده فرعی ما را از زیبایی‌های جاده جدا می‌کند. به مقصدمان نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم و این را می‌شود از استشمام هوای پاک که هر لحظه بیشتر به اعماق جانمان می‌رود، فهمید. مناظری که از کنارشان عبور می‌کنیم هر کدام تصویری را در خاطرمان ثبت می‌کنند و در آخر روستای ناتر در قاب چشمانمان جای می‌گیرد. با مجله دلتا در این تجربه بی‌نظیر همراه باشید.

روستای ناتر در چالوس

نگاهمان هر طرف که می‌چرخد بیشتر در سادگی و زیبایی فرو می‌رویم. ناتر نزدیک ۲۵۰۰ سال است که در میان کوهستان جا خوش کرده است اما هنوز هم می‌شود تازگی را در اینجا لمس کرد. خانه‌هایی که با معماریِ قدیمی و از کاهگل و سنگ و چوب ساخته شده‌اند رنگی از اصالت را به روستا پاشیده‌اند. یونجه‌زارها و جالیزها، این روستا را در آغوش گرفته‌اند و درختانی چون گردو، سیب، فندق، اجا، بید، صنوبر و تبریزی در جای جای آن دیده می‌شود. هر آنچه که به چشم می‌آید جلوه‌هایی از سادگی و تازگی را به نمایش می‌گذارد و همه آنچه شنیده می‌شود سکوت کوهستان و نوای پرندگان خوش‌آواز است که هر لحظه بیشتر به آرامش، نزدیکمان می‌کنند.

روستای ناتر در مازندران

منطقه‌های سرسبز بارینگتون و کندیچال با مراتع سرسبز، بساط خود را در مجاورت با کوهستان و نزدیکی روستای ناتر پهن کرده‌اند و طبیعت را با خود آراسته‌اند. جنگلی که در جنوب روستاست، درختان خود را در نهایت زیبایی به نمایش گذاشته است. چشمه‌های روستا، آب گوارایی را به ساکنان زمین هدیه می‌دهند. قلقله چشمه و ککی چشمه و چشمه لنار با آب خنک و گوارا به این روستا زندگی بخشیده‌اند. چشمه شفابخش داریو در منطقه کندیچال از آن دسته چشمه‌های گازدار است که بیماری‌هایی همچون سنگ کلیه را بهبود می‌بخشد.

خانه های کاهگلی روستای ناتر در چالوس

با ورود به روستای ناتر در چالوس محو تماشای زیبایی‌های این روستا خواهید شد. قدم زدن در کوچه‌های روستا و تماشای معماری خانه‌ها، لذت بی‌نظیری را برایتان به ارمغان می‌آورد، با کمی گشت و گذار متوجه می‌شوید که در یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی هستید پس ثبت تصاویر را ازدست ندهید. اگر علاقه‌مند به کوهنوردی هستید این منطقه کوهستانی با قله‌های سر به فلک کشیده‌اش لحظات خوبی را برای شما می‌سازد. به نزدیکی رودخانه و آبشار بروید و لذت آب‌بازی را تجربه کنید تا خستگی از تنتان در برود. پیاده‌روی در مناطق سرسبز و کوهستانی و استشمام هوای پاک، خاطرات خوبتان را تکمیل خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های گردشگری ایران، “دالان بهشت ایران کجاست؟” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین رستوران‌های دنیا، جاذبه گردشگری متفاوت

رستوران رفتن یکی از تفریحات جذابی است که می‌توانید در سفر تجربه کنید. اگر از رستوران‌های ع…