خانه دانستنی ها رازهای باورنکردنی درباره اثر انگشت

رازهای باورنکردنی درباره اثر انگشت

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیش از ۱۰۰ سال محققان بر این باور بودند که هدف از داشتن اثر انگشت افزایش توانایی انسان در گرفتن اشیاء است.
رازهای اثر انگشت

در سر انگشتان ما انسان‌ها یک‌سری الگو وجود دارد که اثر انگشت نام دارند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اثر انگشت با افزایش تماس و اصطکاک بین پوست انگشت و سطح اشیاء گرفتن آن‌ها را برای انسان آسان‌تر نمی‌سازد. در واقع، اثر انگشت این اصطکاک و تماس و همچنین توانایی ما در گرفتن اشیاء نرم و صاف را کاهش می‌دهد. در نوشتار  رازهای باور نکردنی اثر انگشت با مجله دلتا همراه باشید.
اثر انگشت، الگوهای برجسته‌ای هستند که در نوک انگشتان شکل می‌گیرند. این الگوها از همان زمانی که انسان در رحم مادر به سر می‌برد، شکل می‌گیرند و در ماه سوم حاملگی کامل می‌شوند. هر فردی در طول تمام عمر یک اثر انگشت خاص و منحصر به فرد خواهد داشت. چندین عامل در شکل‌گیری اثر انگشت دخالت دارند. ژن‌های بدن انسان الگوهای برجسته روی پوست انگشتان، کف دست‌ها، انگشتان پا و زیر پاها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

رازهای اثر انگشت
این الگوها حتی در میان دوقلوهای کاملاً همسان نیز متفاوت و منحصر به فرد هستند. محققان دانشگاه منچستر دریافتند که پوست بیشتر شبیه لاستیک عمل می‌کند تا یک ماهیت جامد طبیعی. در واقع، اثر انگشت ما توانایی در دست گرفتن اشیاء را کاهش می‌دهد؛ زیرا این فرورفتگی‌ها و شیارها سطح تماس پوست دست با اشیائی که با دست می‌گیریم را کاهش می‌دهند.

شناسایی هویت افراد با استفاده از اثر انگشت

یکی از رازهای باورنکردنی اثر انگشت این است که باکتری‌های روی پوست قرار دارند را می‌توان به عنوان تعیین‌کننده‌های هویت شخصی به کار برد. این موضوع امکان‌پذیر است، زیرا باکتری‌هایی که روی پوست و به طور ویژه روی سطح دست شما زندگی می‌کنند، خاص و منحصر به فرد هستند.
این باکتری ها روی اشیائی که به آن‌ها دست می‌زنیم، باقی می‌مانند. به عبارت ساده‌تر می‌توان از این باکتری‌ها به عنوان نوعی اثر انگشت استفاده کرد؛ زیرا آن‌ها نیز منحصر به فرد بوده و برای چندین هفته بدون تغییر باقی خواهند ماند. تحلیل باکتریایی می‌تواند در شناسایی مجرمان موثر و کاربردی باشد؛ به ویژه در صورتی که نتوان از روش آزمایش دی ان ای و یا اثر انگشت به هر دلیلی استفاده نمود.
نظرهای مختلفی در مورد اثر انگشت وجود دارد. برخی معتقدند اثر انگشت به ما کمک می‌کند که سطوح زبر یا نمناک را بگیریم، اثر انگشت از نوک انگشتان در برابر آسیب حفاظت می‌کند و یا اینکه حساسیت لمس را در نوک انگشتان افزایش می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب دانستنی‌های جالب درباره کره زمین را در مجله دلتا بخوانید.

 • دلایل سکسکه کردن

  چرا سکسکه می‌کنیم؟

  سکسکه ممکن است در اثر مصرف یک وعده غذایی حجیم، نوشیدنی‌های الکلی و گازدار یا یک هیجان ناگه…
 • آیا می‌توان با هیپنوتیزم ذهن افراد را کنترل کرد؟

  انجمن پزشکی آمریکا در سال ۱۹۵۸ به مدت ۲ سال روی هیپنوتیزم مطالعه کردند و هیپنوتیزم را به ع…
 • راز مثلث برمودا

  راز مثلث برمودا کشف شد!

  کارشناسان اعتقاد دارند دلیل غرق شدن این کشتی وجود نیرو‌های مرموز در آن منطقه از اقیانوس نی…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا سکسکه می‌کنیم؟

سکسکه ممکن است در اثر مصرف یک وعده غذایی حجیم، نوشیدنی‌های الکلی و گازدار یا یک هیجان ناگه…