خانه سلامتی شایعاتی درباره واکسن کرونا

شایعاتی درباره واکسن کرونا

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
این روزها اخبار ضدونقیض زیادی درباره واکسن کرونا می‌شنویم. مدت‌زمان و میزان مصونیتی که این واکسن ایجاد می‌کند، عوارض آن و مقایسه اثرگذاری انواع واکسن‌ ایرانی، چینی، روسی یا آمریکایی همگی در هاله‌ای از ابهام‌اند.
شایعاتی درباره واکسن کرونا

همه‌گیری ویروس کرونا همچنان در تمام دنیا ادامه دارد. تزریق واکسن کرونا در حال حاضر امیدوارکننده‌ترین عامل برای پایان‌بخشیدن به این دوران است. در این مطلب از مجله دلتا شایعاتی درباره ویروس کرونا را باهم بررسی می‌کنیم.

شایعه اول: واکسن کرونا عوارض طولانی‌مدت شدیدی دارد!

واقعیت: برخی به‌اشتباه بر این باورند که واکسن کرونا عوارض جبران‌ناپذیری ایجاد می‌کند که ممکن است نهایتا به مرگ بینجامد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد واکسن کرونا در کوتاه‌مدت واکنش‌های ضعیف تا متوسطی ایجاد می‌کند؛ اما این واکنش‌ها بدون ایجاد مصدومیت یا عوارض برطرف می‌شوند. اگر قرار باشد این واکسن عوارضی نشان دهد، تا دقایق یا نهایتا ساعاتی پس از تزریق خود را نشان می‌دهد.

 همه گیری ویروس کرونا

شایعه دوم: کسی که واکسن کرونا زده دیگر لازم نیست ماسک بزند!

گرچه تزریق واکسن شما را در برابر ویروس ایمن می‌کند، هنوز مشخص نیست که آیا ممکن است همچنان ناقل باشید یا نه؛ بنابراین بهتر است تا زمانی‌که تعداد کافی از جمعیت جهان ایمن باشند، به نکات احتیاطی پیشین متعهد بمانید. فاصله اجتماعی را رعایت کنید، ماسک بزنید و دست‌های خود را مرتب بشویید

شایعه سوم: تمام واکسن‌های کرونا به دمای مخصوص منفی ۷۰ درجه سانتی‌گراد نیاز دارند!

واقعیت: به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، این درست نیست. فقط واکسن‌های ژنتیکی به زنجیره سرمای مخصوص زیر صفر درجه نیاز دارند. بقیه واکسن‌ها در دمای معمول یخچال هم قابل‌نگهداری‌اند.

شایعه چهارم: کسی که قبلا کرونا گرفته‌، دیگر لازم نیست واکسن بزند!

واقعیت: هنوز درباره اینکه ابتلا به کرونا تا چه مدتی مصونیت ایجاد می‌کند اطلاعات دقیقی وجود ندارد. دانشمندان حتی هنوز دراین‌باره مطمئن نیستند که آیا ابتلا به کرونا مصونیتی ایجاد می‌کند یا خیر. به این مصونیت «ایمنی طبیعی» گفته می‌شود. بازه زمانی ایمنی طبیعی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. شواهد اولیه چنین نشان می‌دهد که ایمنی طبیعی خیلی دوام ندارد؛ اما در این زمینه تحقیقات بیشتری نیاز است.

واکسن کرونا

متخصصان توصیه می‌کنند حتی اگر قبلا به کرونا مبتلا شده‌اید، واکسن کرونا را تزریق کنید. البته افرادی که چنین تجربه‌ای داشته‌اند باید تا ۹۰ روز پس از تشخیص بیماری صبر کنند و بعد واکسن بزنند. افرادی که دوران قرنطینه خود را طی می‌کنند یا علائم دارند نباید واکسن بزنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چه کسانی در اولویت تزریق واکسن کرونا هستند؟ را در مجله دلتا بخوانید. 

 • تغذیه در ماه رمضان

  نکات تغذیه‌ای در ماه مبارک رمضان

  تا جایی که می‌توانید، بین افطار تا سحر آب بنوشید. نوشیدن آب کافی خطر کم‌آب شدن بدن در طول …
 • خواص بارهنگ

  بارهنگ و خواص درمانی آن

  به دلیل خاصیت ایجاد لعاب دانه بارهنگ، استفاده از آن برای تسکین سرفه‌های خشک و خونی مفید اس…
 • فواید آشپزی در ظروف مسی

  فواید آشپزی و خوردن غذا در ظروف مسی

  قابلمه‌های مسی که با موادی مانند قلع و استیل ضد زنگ ترکیب شده‌اند، می‌توانند شما را از مسم…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

نکات تغذیه‌ای در ماه مبارک رمضان

تا جایی که می‌توانید، بین افطار تا سحر آب بنوشید. نوشیدن آب کافی خطر کم‌آب شدن بدن در طول …