خانه نکات حقوقی مجازات منتشر کردن عکس خصوصی افراد

مجازات منتشر کردن عکس خصوصی افراد

۰
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
اگر کسی بدون رضایت صاحب عکس، اقدام به انتشار تصاویر خصوصی وی کند، از نظر قانون مجرم شناخته می‌شود و باید در انتظار مجازات باشد.
مجازات منتشر کردن عکس خصوصی

موضوع انتشار تصاویر خصوصی افراد در فضای مجازی و سوءاستفاده از آن، هم‌زمان با گسترش شبکه‌های اجتماعی رو به افزایش است. اگر کسی اقدام به انتشار غیرقانونی تصاویر خصوصی دیگران کند، از نظر قانون، باید منتظر مجازات باشد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مجازات منتشر کردن عکس خصوصی افراد می‌پردازیم.

مجازات منتشر کردن عکس خصوصی افراد

ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای به طور مشخص، هتک حیثیت از طریق انتشار تصاویر خصوصی را دارای عنوان مجرمانه دانسته و در این خصوص تاکید می‌کند: «هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت، تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به ‌نحوی که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

باید توجه کرد، این قانون در جایی است که صاحب تصاویر، از انتشار آن راضی نباشد یا کسی با هدف هتک حیثیت از کسی، تصاویر را تغییر دهد؛ در غیر این صورت اگر کسی با رضایت شخصی، تصاویر خصوصی را در شبکه‌های اجتماعی یا اینترنتی منتشر کند نمی‌تواند ادعایی در خصوص انتشار گسترده آن‌ها داشته باشد و چنانچه تصاویر دارای محتوای مستهجن یا غیراخلاقی یا خلاف عفت عمومی باشد، در این صورت، باید پاسخگوی رفتار غیرقانونی خود باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب مزاحمت برای بانوان چه مجازاتی در پی دارد؟ را در مجله حقوقی مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تمدید قرارداد اجاره در زمان کرونا

از آن جا که موجر مالک عین مورد اجاره محسوب می‌شود و مصوبات آمرانه ستاد ملی مبارزه با کرونا…