خانه نکات حقوقی تقسیم ارث طلای مادر

تقسیم ارث طلای مادر

۰
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
بعد از فوت، وراث با گرفتن گواهی انحصار وراثت اقدام به تقسیم ارث می‌کنند.
تقسیم ارث طلا

تا زمانی که فردی زنده است مالک همه دارایی خود شناخته می‌شود؛ اما با مرگ وضعیت جدیدی برای اموال او به وجود می‌آید. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی نحوه تقسیم ارث طلا می‌پردازیم.

نحوه تقسیم ارث طلا مادر

همانطور که می‌دانید هر وارث با توجه به جایگاه خود در طبقات سه‌گانه وراث از اموال منقول و غیرمنقول متوفی ارث خواهد برد. حال اگر اموال به جا مانده از متوفی طلا باشد، تقسیم ارث طلا بدین گونه صورت می‌گیرد:

  • ارث طلا معمولا از متوفای زن بر جا می‌ماند، اما ممکن است هر متوفایی اموال او، شامل مقداری طلا باشد. آن چیزی که در عرف رواج دارد این است؛ که طلا سهم دختران متوفی است و پسران و دیگر وراث سهمی از آن نمی‌برند. اما طبق قانون وراثت، طلا نیز جزو اموالی است که تقسیم آن باید به صورت قانونی و بر اساس طبقات ارث انجام شود.
  • اگر تمام دارایی مادر فقط طلا باشد و او در مورد طلای خود وصیت کرده باشد؛ که به دخترانش برسد، این وصیت فقط در مورد یک سوم طلا مورد قبول است و مابقی آن منوط به قبول وراث است.
  • اگر کسی در مورد طلای متوفی ادعای وصیت به نفع خود کند؛ باید این وصیت با سند معتبر و شهادت شهود معتبر به اثبات برسد و مورد تایید قانونی قرار بگیرد. اگر چنین نباشد، وراث می‌توانند از تصاحب‌ کننده به عنوان کلاهبردار شکایت کنند و مراحل را از طریق وکیل انحصار وراثت پیگیری کنند.
  • اگر تنها وارث متوفی دختر او باشد، همه ترکه به دختر تعلق می‌گیرد و اگر تنها وارث متوفی چند دختر و چند پسر باشند، همه ترکه بین آن‌ها تقسیم می‌شود به طوری که قسمت سهم پسران دو برابر دختران است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر تقسیم ارث خانه به چه صورت انجام می‌شود؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تمدید قرارداد اجاره در زمان کرونا

از آن جا که موجر مالک عین مورد اجاره محسوب می‌شود و مصوبات آمرانه ستاد ملی مبارزه با کرونا…