دلایل بیش از حد داغ شدن موتور خودرو

۲
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
همان‌طور که می‌دانید موتور به‌عنوان قلب تپنده‌ خودرو شناخته می‌شود و عملکرد درست آن موجب عملکرد درست کل مجموعه‌ خودرو است.
داغ شدن موتور خودرو

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مراقبت از موتور، کنترل دمای موتور و جلوگیری از داغ شدن موتور است که اگر از کنترل مالک یا راننده خودرو خارج شود، می‌تواند باعث دردسرهای بسیاری شود. به‌ همین ‌دلیل بررسی مداوم دمای موتور و رفع مشکلات احتمالی از اهمیتی بسیار بالایی برخوردارند. بالا رفتن دمای موتور ماشین تا حدی معقول و قابل پیش‌بینی است. در مجله دلتا با ما همراه باشید.

دلایل داغ کردن موتور ماشین

اگر تجربه‌ داغ کردن موتور ماشین را داشته باشید، باید بدانید که یکی از عذاب‌آور‌ترین اتفاقاتی که ممکن است هنگام رانندگی پیش بیاید، بالا رفتن آمپر آب و بیرون زدن حجم زیادی بخار از زیر کاپوت است. پیش از ارائه‌ راه‌ حل برای این مشکل، علت داغ کردن موتور  خودرو را بررسی کنیم:

۱. نشتی در سیستم تهویه

 وظیفه‌ اصلی سیستم تهویه و رادیاتور خودرو کنترل دمای موتور و جلوگیری از داغ شدن موتور است. حال اگر در مسیر لوله‌هایی که از موتور به مخزن مایع خنک‌کننده موتور و رادیاتور می‌رسند و برمی‌گردند، نشتی کوچکی وجود داشته باشد یا حتی اگر نشتی در بدنه‌ رادیاتور وجود داشته باشد، مجموعه‌ تهویه به‌ اصطلاح هوا می‌گیرد.

داغ شدن موتور خودرو

۲. مایع خنک‌کننده‌ غلیظ

غلظت بالای مایع خنک‌کننده بخصوص در فصول سرد سال و در مناطقی که دما افت شدیدی دارد، مشکلی عذاب‌آور است. اگر مایع‌ خنک‌کننده کیفیت مطلوبی نداشته باشد، به مسدود کننده‌ شریان سیستم تهویه و رادیاتور بدل می‌شود که موجب داغ کردن بیش از حد موتور می‌شود.

۳. انسداد در شریان سیستم تهویه

یکی از علت‌های داغ کردن موتور ماشین  انسداد شریان سیستم تهویه است. این مشکل عواقبی مشابه استفاده از مایع خنک ‌کننده‌ غلیظ و بی‌کیفیت به‌ همراه دارد. گاهی اوقات ترموستات خراب، رسوبات یا یک جسم خارجی می‌توانند مسیر رسیدن مایع خنک ‌کننده به موتور را مسدود کنند و افزایش دمای غیرطبیعی موتور را به ‌همراه داشته باشند.

داغ شدن موتور خودرو

۴. کم بودن مقدار روغن‌ موتور

روغن ‌موتور به ‌تنهایی نقش بسزایی در خنک کردن موتور ایفا می‌کند و از داغ کردن بیش از حد موتور جلوگیری می‌کند. در واقع، روغن ۷۵ تا ۸۰ درصد از گرمای موتور را از بین می‌برد و همچنین قطعات مختلف قلب خودرو را به‌ خوبی چرب می‌کند تا در اثر تحرک اصطکاک کمتری داشته باشند و  همچنین افزایش دما را کاهش می‌دهد.

۵. خرابی واترپمپ

خرابی واترپمپ، یکی از رایج‌ترین دلایل داغ کردن غیرمعمولی موتور است. واترپمپ عضوی حیاتی از سیستم تهویه‌‌ خودرو محسوب می‌شود و خرابی آن می‌تواند موجب افزایش دمای خودرو شود.

مطلب تکنولوژی‌هایی که آینده را متحول خواهند کرد! را در مجله دلتا بخوانید.

 • تعویض باتری گوشی

  تشخیص زمان تعویض باتری گوشی

  اگر از زمان مناسب برای تعویض باتری گوشی اطلاع پیدا کنید می‌توانید از سایر اختلالاتی که در …
 • نحوه ساخت رنگ ها

  رنگ‌ها چطور ساخته می‌شوند؟

  نحوه ساخت رنگ ها از آنجایی اهمیت می‌یابد که رنگ‌ها تاثیراتی چشمگیر بر زندگی انسان‌ها دارند…
 • مقابله با گرد و خاک در خانه

  خلاصی از گرد و غبار خانه

  ممکن است زمان زیادی را صرف نظافت منزل کنید و تنها با گذشت چند روز همه وسایل شما پوشیده از …
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

تشخیص زمان تعویض باتری گوشی

اگر از زمان مناسب برای تعویض باتری گوشی اطلاع پیدا کنید می‌توانید از سایر اختلالاتی که در …