روستای ایرانی که جاذبه‌اش تمساح است!

۱۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از جاذبه‌های گردشگری چابهار روستای گاندو یا باهوکلات است که شهرت خود را مدیون گونه‌ای نادر از تمساح، به‌‌نام تمساح گاندو یا پوزه کوتاه است.
روستای باهوکلات

آیا می‌دانید تعداد زیادی از گردشگران برای تماشای نوع نادری تمساح از نزدیک، در زیستگاه طبیعی خود به چابهار سفر می‌کنند؟ اگر می‌خواهید چنین تجربه‌ای داشته باشید، می‌توانید همراه مجله دلتا به روستای باهوکلات یا گاندو در ۱۰۱ کیلومتری شمال شرق چابهار، در منطقه‌ای محافظت شده به‌همین نام بروید تا از نزدیک گونه‌ای نادر از یکی از بازماندگان عصر دایناسورها را ملاقات کنید!

روستای باهوکلات در چابهار

روستای باهوکلات کجاست؟

روستای باهوکلات یکی از روستاهای دیدنی ایران با طبیعتی بکر و شگفت‌انگیز است. این روستا در ۹۰ کیلومتری شمال شرق چابهار واقع شده است. از نظر جغرافیایی این روستا بر روی یک تپه و در ارتفاع  ۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

آب و هوای این روستا در فصول مختلف متفاوت می‌شود. در تابستان شما با هوایی گرم روبرو خواهید شد، اما در بهار و پاییز آب و هوای معتدل در این منطقه حاکم می‌شود. از این رو بهار و پاییز، زمان مناسبی برای سفر به این منطقه است.

روستای زیبای باهوکلات چابهار

معماری متمرکز این روستا از دو بخش سنتی و جدید تشکیل شده و بیشتر خانه‌ها به‌صورت یک طبقه ساخته شده است. مردم این روستا اهمیت خاصی برای مراسم مذهبی خود قائل هستند و غالبا با لباس محلی خود در این مراسم‌ حضور می‌یابند.

مزارع موز باهوکلات

طبیعت این روستا بسیار زیبا و دیدنی است و مزارع موز آن، نظر هر گردشگری را به‌خود جلب می‌کند. در ضمن این روستا زیستگاه برخی از پرندگان شبه قاره هند نیز است. از دیگر گونه‌های این روستا می‌توان به ماهی گل‌خوار، راسو، پرندگانی نظیر هوبره و دراج، سنجاب و لاکپشت‌های سبز دریایی اشاره کرد.

روستای باهوکلات کجاست؟

تمساح گاندو

تمساح گاندو که یکی از گنجینه‌های ارزشمند این روستا محسوب می‌شود، در آبگیرهای ایجاد شده در مسیر رودخانه باهوکلات زندگی می‌کند. این نوع تمساح بسیار خطرناک بوده و نزدیک شدن به آن می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری و حتی مرگ را به‌دنبال داشته باشد. جالب است بدانید اهالی روستای گاندو نه‌تنها این موجود را خطرناک نمی‌دانند، بلکه معتقدند وجود این حیوان در روستا باعث برکت و افزایش روزی می‌شود.

تمساح پوزه کوتاه

مردم روستا، گاندوها را مقدس می‌دانند و هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌کنند. اهالی باهوکلات به‌قدری برای ارزشمند‌ترین جاذبه‌ روستای خود ارزش قائل هستند که در سال‌های اخیر که خشک‌سالی دامن روستای آن‌ها را گرفته است، تلاش کرده‌اند که تمساح‌ها را به آبگیرهای پرآب‌تر انتقال دهند و حتی غذای آن‌ها را نیز تامین می‌کنند.

تمساح گاندو

این نوع تمساح که اجداد آن‌ها ۲۲۵ تا ۲۶۵ میلیون سال قبل می‌زیسته‌اند، علاوه بر روستای باهوکلات و اطراف رودخانه باهوکلات، در اطراف رودخانه کاجو، شهرستان سرباز، محدوده‌های آبی شهرهای راسک، چابهار، نیک‌شهر و سراوان نیز یافت می‌شود. جالب است بدانید ۹۰ روستا در استان سیستان و بلوچستان میزبان گاندو هستند.

تمسای گاندو در روستای باهوکلات
پیشنهاد مطالعه: مطلب جنگل نفرین‌شده‌ در مشهد که شب‌ها جیغ می‌کشد را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

گردشگران ماجراجو در جستجوی ارواح ترسناک پنارست!

بیمارستان ایالتی پنارست یکی از مکان‌های ترسناک و تسخیرشده است که به واسطه‌ گذشته تاریک و پ…