نکاتی در مورد چیدمان صحیح مبلمان

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چیدمان مبلمان در نشیمن و پذیرایی یکی از مهم‌ترین و هنرمندانه‌ترین کارهایی است که می‌توان در خانه انجام داد. چیدمان درست، تاثیر بسیاری بر جذابیت، زیبایی و استفاده بهینه از فضای موجود در خانه را دارد.
روش صحیح چیدمان مبلمان

تاثیر چیدمان صحیح بر خلق و خوی و روحیه افراد خانه را به هیچ عنوان نمی‌توان نادیده گرفت، چیدمان اشتباه و غیر اصولی می‌تواند شما را بدون آنکه دلیل آن را بدانید عصبی، افسرده و کم‌انرژی کند. بنابراین نحوه چیدمان خانه نیاز به مطالعه دارد. از این رو در این نوشتار از مجله دلتا می‌خواهیم قوانین و قواعد چیدمان صحیح مبلمان در خانه را بررسی کنیم.

نقطه کانونی

اول نگاهی به تعریف نقطه کانونی بیندازیم، نقطه کانونی قسمتی از خانه یا جزیی از دکوراسیون است که همه نگاه‌ها را در همان لحظه اول به خود جلب می‌کند. نقطه کانونی می‌تواند قسمتی از خانه مانند پنجره‌های بزرگ و بلند، شومینه، یا دیواری با طراحی متفاوت یا اثاثیه منزل مانند قاب، آیینه، لوستر، تلویزیون باشد. نقطه کانونی به شما امکان ایجاد محوریت می‌دهد که بتوانید مبلمان خود را حول آن بچینید که طبیعتا باعث ایجاد نظم نیز می‌شود به هیچ وجه قدرت نقطه کانونی را دست کم نگیرید.

فاصله بین دیوار و مبل

بزرگی محیط برای شما تعیین می کند که تا چه میزان می‌توانید بین مبل و دیوار فاصله در نظر بگیرید اما حتی در خانه و محیط های کوچک هم بهتر است، فاصله‌ای بین مبل تا دیوار قائل شوید. برخلاف چیزی که به نظر می‌رسد، فاصله ایجاد شده بین دیوار و مبل باعث بزرگ‌تر نشان دادن فضا می‌شود. اگر خانه بزرگی دارید، آزاد هستید با فاصله گرفتن از دیوارها مبلمان‌تان را به نحوی چیدمان کنید که فضایی برای گفتگو میان اتاق پذیرایی ایجاد شود.

فضایی برای گفتگوی خانوادگی 

بهتر است، مبل‌ها را نزدیک به هم قرار دهید تا گفتگو بتواند به راحتی انجام پذیرد و نیازی به بالا بردن صدا نباشد. اگر خانه‌ای بزرگ دارید، می‌توانید چند ست مبلمان را برای مکالمه و گفتگو کنار یکدیگر چیدمان کنید.

تعادل در چیدمان مبل 

تعادل همیشه در طراحی امری مهم بوده و هیچ فاکتور دیگری در چیدمان صحیح مبلمان و دیگر اثاثیه در اتاق نشیمن به این اندازه اهمیت ندارد. بزرگ و کوچکی مبل و جایی که مبل‌ها قرار می‌گیرند را در نظر بگیرید نباید مبل‌های سه نفره یا دو نفره همگی در یک قسمت اتاق و مبل های تک نفره قسمتی دیگر گذاشته شود که در این‌صورت تعادل محیط به هم می‌خورد. از اشکال مختلف در مبلمان‌تان استفاده کنید.

روش صحیح چیدمان مبلمان

سایز فرش

فرش می‌بایست به قدری بزرگ باشد که زیر مبلمان شما را کامل پوشش دهد یا به قدری بزرگ باشد که حداقل دو پایه جلویی مبل‌های سه نفره و بزرگ بتواند روی آن قرار بگیرد.

میز جلوی مبل 

پیشنهاد ما در اکثر موارد انتخاب میز جلو مبلی بزرگ است. میز بزرگ در میان اتاق پذیرایی علاوه بر زیبایی، کارایی بیشتری نیز دارد. میز بزرگ این امکان را به شما می دهد که آکسسوار زیبا روی میز قرار دهید و همچنین دسترسی برای همه به میز راحت تر می باشد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال ایده‌های کاربردی برای نورپردازی نشیمن خود هستید، به مطلب ترفندهای نورپردازی در نشیمن سر بزنید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

چگونه خانه کم‌نور را روشن‌تر کنیم؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که در روشنایی اتاق شما تاثیر دارد رنگ‌های روشن است. استفاده از تنال…