علائم هشدار دهنده کمبود کلسیم که باید جدی بگیرید!

۱۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
از شایع‌ترین علائم کمبود کلسیم می‌توان به ضعف استخوان و دندان‌ها اشاره کرد. متاسفانه کمبود کلسیم یکی از رایج‌ترین مشکلات سلامتی در سراسر جهان به ویژه در میان سالمندان است.
علائم کمبود کلسیم

کلسیم یکی از مهم‌ترین مواد مغذی در بدن شماست. حدود ۹۹ درصد کلسیم در استخوان‌ها و دندان‌های شما ذخیره می‌شود، در حالی که بقیه در خون، عضلات و سایر بافت‌ها وجود دارد. بدن از این ماده معدنی برای انجام بسیاری از عملکردهای مهم از جمله ارسال پیام‌های مهم از طریق سیستم عصبی استفاده می‌کند. در این نوشتار با علائم کمبود کلسیم با مجله دلتا همراه باشید.

علائم کمبود کلسیم

عوامل بسیاری می‌تواند منجر به کمبود کلسیم شود. بیشتر اوقات این وضعیت در اثر کمبود کلسیم در رژیم غذایی، افزایش سن، کمبود ویتامین D و تغییرات هورمونی در بدن رخ می‌دهد. برخی از علائم این کمبود عبارتند از:

درد و گرفتگی عضلات

یکی از رایج‌ترین علائم کمبود کلسیم، درد و گرفتگی عضلات است. این کمبود باعث حساسیت بیش از حد سلول‌های عصبی شده و منجر به گرفتگی و درد ناگهانی عضلات می‌شود. کشیدگی‌های غیرقابل کنترل عضلانی و همچنین بی‌حسی و احساس گزگز در دست‌ها و پاها نیز به همین دلیل رخ می‌دهد. علاوه بر این، سطح پایین کلسیم ممکن است سیستم عصبی را مختل کند.

عفونت‌های مکرر

کلسیم همچنین برای حفظ یک سیستم ایمنی سالم مورد نیاز است. از طرفی کلسیم به بدن در مقابله با ویروس‌ها، باکتری‌ها، مخمرها و قارچ‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل افرادی که این کمبود را دارند بیشتر دچار سرماخوردگی و عفونت می‌شوند.

اختلالات خواب

کلسیم در تولید ملاتونین (هورمون خواب) که به حفظ چرخه خواب و بیداری بدن کمک می‌کند، موثر است. این هورمون خواب به طور طبیعی در طول شب افزایش می‌یابد؛ تا شما بتوانید راحت‌تر بخوابید، اما کمبود کلسیم در بدن، تولید ملاتونین را مختل می‌کند.

کاهش وزن

مصرف کلسیم کافی برای رسیدن به وزن مناسب بدن مهم و ضروری است. کلسیم در رژیم غذایی نقشی اساسی در تنظیم متابولیسم انرژی دارد که کاهش وزن را تسریع می کند، در حالی که رژیم های کم کلسیم باعث کاهش وزن و چربی می شوند.

دندان های ضعیف

این کمبود حتی می تواند علائم خود را در دندان ها نشان دهد. کلسیم یک ترکیب مهم در ساختار دندان است. از این رو کمبود آن می تواند باعث ایجاد تأخیر و نقص در رشد دندان کودکان شود. بزرگسالان همچنین ممکن است موارد بیشتری از پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دهان را تجربه کنند.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند این عادت‌های خطرناک عمر شما را کم می‌کند!

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

پوست موز را دور نریزید

همچنین بخوانید: نشانه‌‌های خاموش دیابت چیست؟ خواص ادویه کاری را می‌دانید؟ خواص جالب و شگفت…