خانه سلامتی شایع‌ترین علائم کمبود کلسیم

شایع‌ترین علائم کمبود کلسیم

۱
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
از شایع‌ترین علائم کمبود کلسیم می‌توان به ضعف استخوان و دندان‌ها اشاره کرد. متاسفانه کمبود کلسیم یکی از رایج‌ترین مشکلات سلامتی در سراسر جهان به ویژه در میان سالمندان است.
علائم کمبود کلسیم

کلسیم یکی از مهم‌ترین مواد مغذی در بدن شماست. حدود ۹۹ درصد کلسیم در استخوان‌ها و دندان‌های شما ذخیره می‌شود، در حالی که بقیه در خون، عضلات و سایر بافت‌ها وجود دارد. بدن از این ماده معدنی برای انجام بسیاری از عملکردهای مهم از جمله ارسال پیام‌های مهم از طریق سیستم عصبی استفاده می‌کند. در این نوشتار با علائم کمبود کلسیم با مجله دلتا همراه باشید.

علائم کمبود کلسیم

عوامل بسیاری می‌تواند منجر به کمبود کلسیم شود. بیشتر اوقات این وضعیت در اثر کمبود کلسیم در رژیم غذایی، افزایش سن، کمبود ویتامین D و تغییرات هورمونی در بدن رخ می‌دهد. برخی از علائم کمبود کلسیم عبارتند از:

درد و گرفتگی عضلات

یکی از رایج‌ترین علائم کمبود کلسیم، درد و گرفتگی عضلات است. کمبود کلسیم کافی باعث حساسیت بیش از حد سلول‌های عصبی شده و منجر به گرفتگی و درد ناگهانی عضلات می‌شود. کشیدگی‌های غیرقابل کنترل عضلانی و همچنین بی‌حسی و احساس گزگز در دست‌ها و پاها نیز به همین دلیل رخ می‌دهد. علاوه بر این، سطح پایین کلسیم ممکن است سیستم عصبی را مختل کند.

عفونت‌های مکرر

کلسیم همچنین برای حفظ یک سیستم ایمنی سالم مورد نیاز است. از طرفی کلسیم به بدن در مقابله با ویروس‌ها، باکتری‌ها، مخمرها و قارچ‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل افرادی که کمبود کلسیم دارند بیشتر دچار سرماخوردگی و عفونت می‌شوند.

اختلالات خواب

کلسیم در تولید ملاتونین (هورمون خواب) که به حفظ چرخه خواب و بیداری بدن کمک می‌کند، موثر است. این هورمون خواب به طور طبیعی در طول شب افزایش می‌یابد؛ تا شما بتوانید راحت‌تر بخوابید، اما کمبود کلسیم در بدن، تولید ملاتونین را مختل می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «بهترین راه تامین کلسیم بدون لبنیات» ، مجله سلامتی را دنبال کنید.

 • تغذیه در ماه رمضان

  نکات تغذیه‌ای در ماه مبارک رمضان

  تا جایی که می‌توانید، بین افطار تا سحر آب بنوشید. نوشیدن آب کافی خطر کم‌آب شدن بدن در طول …
 • خواص بارهنگ

  بارهنگ و خواص درمانی آن

  به دلیل خاصیت ایجاد لعاب دانه بارهنگ، استفاده از آن برای تسکین سرفه‌های خشک و خونی مفید اس…
 • فواید آشپزی در ظروف مسی

  فواید آشپزی و خوردن غذا در ظروف مسی

  قابلمه‌های مسی که با موادی مانند قلع و استیل ضد زنگ ترکیب شده‌اند، می‌توانند شما را از مسم…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

نکات تغذیه‌ای در ماه مبارک رمضان

تا جایی که می‌توانید، بین افطار تا سحر آب بنوشید. نوشیدن آب کافی خطر کم‌آب شدن بدن در طول …