کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی

۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رنگ ها در زیبایی محیط، تاثیر گذار هستند و در دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارند.
کاربرد رنگ

بینایی، یکی از حواس پنجگانه انسان است. تشخیص و تجزیه‎ی رنگ‎ها توسط چشم به ما کمک می‎کند که زیبایی محیط اطراف و فضایی را که در آن قرار داریم  حس کنیم. مجله دلتا با ارائه این مطلب در نظر دارد رنگ ها را به صورت مختصر تحلیل و اهمیت کاربرد رنگ‎ها را در دکوراسیون داخلی خانه بیان کند.

در تجریه و تحلیل رنگ‎ها سه دسته رنگ وجود دارد، رنگ‎های اصلی، رنگ‎های ثانویه و رنگ‎های ترکیبی.

رنگ‎های اصلی عبارتند از: آبی، قرمز و زرد. این سه رنگ با مخلوط کردن رنگ‎های دیگر  به دست نمی‎آید.

رنگ‎های ثانویه عبارتند از : بنفش، سبز و نارنجی. این سه رنگ از ترکیب رنگ های اصلی به دست می‎آید.

رنگ‎های ترکیبی عبارتند از : از شش سایه (به عمل تاریک کردن رنگ با اضافه کردن رنگ سیاه و سفید، سایه گفته می‎شود) که از ترکیب  رنگ های اولیه و ثانویه ساخته می شود.

کاربرد رنگ

نقش رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. انسان‎ها در حالت‎های مختلف روحی وقتی به یک رنگ نگاه می‎کنند حس‎های متفاوتی را تجربه می‎کنند. در واقع اثر هر رنگ بر ذهن بسته به حال درونی اشخاص متفاوت است. طیف رنگ‎ها به دو دسته سرد و گرم دسته بندی می‎شود.مثلا” رنگ اصلی قرمز حس هیجان را به بیننده انتقال می‎دهد و بهتر است در فضاهای صمیمی خانه مثل اتاق خواب و یا قسمتی از فضاهای بسیار رسمی مثل سفارت خانه‎ها و …  استفاده شود. به طور کلی طیف رنگ‎های گرم برای ایجاد صمیمیت بیشتر، مناسب است و کاربرد آن در فضاهای بزرگ است.

رنگ بنفش خواص دوگانه‎ای دارد و تاثیر این رنگ در ارتباط با دیگر رنگ‎ها تغییر می‎کند. استفاده از این رنگ نیازمند جسارت است. مثلا” اگر رنگ بنفش در کنار رنگ با طیف گرم قرار گیرد، سرد  و اگر در کنار رنگ‎های طیف سرد قرار گیرد، گرم به نظر می‎رسد. از این رنگ در فضاهایی مانند اتاق خواب و آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می‎شود.

دکوراسیون داخلی

طیف رنگ‎های سرد برای ایجاد آرامش است، همان‎طور که از اسم این طیف رنگی مشخص است، حس سرما را منتقل می‎کند. به طور مثال، رنگ آبی و یا سبز که در این دسته قرار دارند برای فضاهای کوچک مناسب‎ترند و بهتر است در قسمت‎هایی از خانه که آفتابگیر است استفاده شوند. از دیگر خواص طیف رنگ سرد بزرگ‎تر نشان دادن فضا است. از این رو پیشنهاد مجله دلتا برای تغییر رنگ فضاهای خانه، این است که در مکان‎های کوچک، برای بزرگ‎تر نشان دادن فضا، از رنگ با طیف سرد استفاده شود.

پیشنهاد دیگر برای تغییر دکوراسیون داخلی، استفاده متعادل از انواع طیف رنگ گرم و سرد است. گاهی قرار دادن یک رنگ اصلی به جذابیت فضا اضافه می‎کند. دقت کنید رنگ دیوار، کف و سقف را با توجه به عملکرد فضا انتخاب کنید. البته توجه کنید که انتخاب رنگ برای دکواسیون به سلیقه شما بستگی دارد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

سفری که میزبان آن ارواح هستند

تاکنون از مکان‌های ترسناک بسیاری با شما سخن گفتیم. این بار و در سفری متفاوت، به جایی خواهی…