خانه چرخان در تهران

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
متراژ کلی خانه‎ی چرخان دروس که در سال 1392 تکمیل شده، ۱۴۰۰ متر است و در سال 1393 ( ۲۰۱۴ ) میلادی برنده جایزه معتبر بین المللی معمار خاورمیانه شده است.
خانه چرخان

خانه‎ای جالب و دیدنی در محله دروس تهران قرار دارد که به “خانه‎ی چرخان” معروف است. خصوصیت اصلی آن وجود سه اتاق است که با استفاده از یک سیستم دوار، قابلیت چرخیدن دارد و انعطاف‎پذیر است؛ طوری که با حرکت اتاق‌های چرخان، کیفیت فضاهای داخلی و فرم بیرونی آن هم به‎طور مداوم تغییر می‎کند و باز و بسته می‌شود.این خانه شبیه خانه‌های قدیمی، قسمت‎های «زمستان‎نشین» و «تابستان‎نشین» دارد.

به گزارش مجله دلتا، چرخش اتاق‎ها، در فصل‎های‎ مختلف یا بنا به سلیقه‎ی افراد در عملکردهای متفاوت قابل استفاده است، آن‎چنان که می‎تواند در تابستان، دارای حجمی باز، شفاف و تراس‌های عمیق و بزرگ باشد و در زمستان‌های‌ تهران که تراس کمتر به کار می‌آید، حجمی بسته و بدون تراس ارائه دهد. بیشتر این امکانات با هوشمندسازی ساختمان ( BMS ) فراهم شده است.

ددروس تهران و یک خانه چرخان

سیستم چرخشی این خانه جالب که به خانه‎ی شریفی‎ها معروف است، همان تکنولوژی است که در سن‌های گردان تئاترها، نمایشگاه‌های اتومبیل، ذوب‌آهن و کشتیرانی ایران وجود دارد.

سه اتاق خواب چرخان آن در آب‎وهوای سرد قابلیت “بسته” شدن  دارند. با این‎حال، هنگامی که خورشید بیرون می‎آید، هر اتاق می‎تواند با لمس یک دکمه، ۹۰ درجه به سمت خارج بچرخد، واین اتاق‎ها در حالت “باز” هم، امکان استفاده از نور و تهویه را دارند. ایده چرخش در نما به دلیل ترکیب شدن با نور، درون‎گرایی و برون‎گرایی را تقویت می‎کند. یعنی با بسته شدن نما، همه ارتباطات خانه (به‎جز نورگیر سقفی) با بیرون قطع می‌شود و هنگام باز شدن نما ،تمام خانه (حتی اتاق خواب‌ها و حمام ) به بیرون مرتبط می‌شوند.

ددروس تهران و یک خانه چرخان

این خانه، کاری از علیرضا تغابنی، طراح برجسته ایرانی و در ۷ طبقه طراحی شده است. در زیرزمین دو طبقه‎ی آن،  سالن ورزشی و امکانات تفریحی دیگر، از جمله یک میز بیلیارد قرار دارد. طبقه همکف، پارکینگ و سرایداری است. طبقه اول و دوم  شامل: آشپزخانه، سالن و اتاقی برای تماشای تلویزیون و قسمتی برای پیانو است. طبقه آخر هم یک اتاق خواب، حمام، آشپزخانه و یک سالن دارد.

 متراژ کلی خانه‎ی چرخان دروس که در سال ۱۳۹۲ تکمیل شده، ۱۴۰۰ متر است و در سال ۱۳۹۳ ( ۲۰۱۴ میلادی) برنده جایزه معتبر بین المللی معمار خاورمیانه شده است.

 در این ارتباط، بخوانید:

خانه‎ی استخوانی کاساباتلو 

دانلود اپلیکیشن
 • طراحی داخلی مهدکودک

  طراحی داخلی مهدکودک

  معماری محل تحصیل به طور مستقیم با روند رشد خلاقیت در کودکان در ارتباط است. در این بخش از م…
 • خانه چندضلعی

  معماری خاص خانه چندضلعی در ژاپن

  به دلیل افزایش جمعیت در ژاپن نیاز به خانه های کوچک افزایش یافته است. در این بخش از مجله دل…
 • موزه مارپیچی

  موزه مارپیچی در نروژ

  موزه مارپیچی در نروژ، دو حاشیه رودخانه را به بکدیگر متصل می‌کند. در این بخش از مجله دلتا ب…
بیشتر ببینید در معماری های خاص

همچنین بخوانید

مبلمان پارچه ای را چگونه تمیز کنیم؟

تمیز کردن مبلمان پارچه ای اصولی دارد که باید تمام وکمال آن را رعایت کنیم. در این مطلب از م…