خانه دانستنی ها چرا بد‎ن‌مان در تماس با بعضی وسایل جرقه می‌زند؟

چرا بد‎ن‌مان در تماس با بعضی وسایل جرقه می‌زند؟

۰
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
وقتی به چیزی دست می‌زنیم، امکان دارد جرقه بزند؛ که مثل برق گرفتگی اتفاق می‌افتد. این سوال در ذهن ما به وجود می‌آید که چه چیزی باعث ایجاد این اتفاق می‌شود؟
علت جرقه زدن بدن

حتما برای‎‌تان زیاد اتفاق افتاده‌ است که خواسته‌اید به وسیله‌‎ای دست بزنید، یا چیزی را از دست کسی بگیرید؛ اما ناگهان احساس کنید دست‎‌تان جرقه زده است و شوکه شده‌‎اید. به‌ نظر شما علتش چیست؟ چرا بدون اینکه کار خاصی کرده‌ باشید، بدن‌‎تان الکتریسیته تولید می‌‎کند؟ علت جرقه زدن بدن را در این نوشتار از مجله دلتا بخوانید.

علت جرقه زدن بدن

جالب است بدانید جرقه زدن بدن بیشتر در فصل‌های سرد اتفاق می‌‏افتد. می‏‌دانید چرا؟ چون در زمستان رطوبت کم می‎‌شود و هوا سرد و خشک است (غیر از زمانی‌که باران و برف می‌بارد). آب یا همان رطوبت، به‌ دلیل داشتن رسانایی، می‎‌تواند قبل از زیاد شدن الکتریسیته آن را از راه‌‎های دیگر عبور دهد. از طرف دیگر در فصل‌‏های سرد، دمای محیط داخل خانه با دمای بیرون اختلاف زیادی پیدا می‌‏کند و همین قضیه باعث احساس جرقه در لباس یا اشیا می‌‏شود.

پوشیدن لباس‌‏های پشمی و چرمی و پارچه‏‌هایی که در آن‌ها پلاستیک به ‌کار رفته ‌است، باعث می‏‌شود بدن شما موقع تماس با سطح آن‌ها جرقه بزند؛ در واقع چون مقدار بارهای الکتریکی در اجسام مختلف با هم فرق دارد، از یک جسم به جسم دیگر جریان پیدا می‌‏کند. به این اتفاق تخلیه الکتریکی می‌‏گویند و چیزی که ما از آن احساس می‏‌کنیم یک شوک کوچک است که به‌ صورت جرقه زدن تجربه‌‎ می‌شود. این الکتریسیته، خاصیتی است که به‌دلیل جابه‌‎جا شدن ذراتی به‌‎اسم الکترون ایجاد می‌شود که در تمام مواد وجود دارد و ارتباطی به بدن ما ندارد. پس اگر بدن‌تان جرقه می‌‎زند، اصلا نگران نباشید!

پیشنهاد مطالعه: «آیا فرازمینی ها واقعا وجود دارند؟» را در مجله دانستنی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه از بخار عینک هنگام ماسک زدن جلوگیری کنیم؟

این روزها بر اساس تاکید سازمان بهداشت جهانی (WHO) و وزارت بهداشت و درمان، ماسک زدن بهترین …