اکباتان؛ شهرک دوست داشتنی تهرانی‌ها

۴
5
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اکباتان؛ شهرکی برای تهران مدرن

زندگی در اکباتان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرک‎های مسکونی شهری تهران، همیشه برای قشر فرهنگی و فرهیخته جامعه، جذاب بوده است.

به گزارش مجله دلتا،  شهرک اکباتان یکی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین شهرک‌های خاورمیانه است که در غرب تهران قرار گرفته‌ است.

این شهرک به وسیله‎ی شرکت عمران و نوسازی اکباتان ساخته شده است. طراحی مجموعه شهرک بر عهده “جردن گروزن” آمریکایی و ساخت آن بر عهده شرکت آمریکایی “استارت” بوده ‌است. طرح ساخت این شهرک در ابتدا بسیار وسیع بود. به شکلی که شامل ساخت دریاچه مصنوعی و بزرگ‌ترین مجموعه فرهنگی ایران و غیره می‌شد.

زندگی در اکباتان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرک‎های مسکونی شهری تهران، همیشه برای قشر فرهنگی و فرهیخته جامعه، جذاب بوده است.

در چند سال اول تکمیل واحدهای مسکونی، محله از امکانات و مراکز خدماتی مناسبی برخوردار نبود و ساکنان محله برای برطرف کردن نیازهای خود، مجبور به مراجعه به مرکز شهر بودند.

اما در طی ۱۵ سال اخیر امکانات خدماتی این محل رشد چشم‎گیری داشته و هم اکنون بخش بزرگی از نیازهای خدماتی ساکنان شهرک در خود محدوده محله تامین می‎شود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تغییراتی در مجموعه‌های رفاهی- اقتصادی آن انجام گرفت و بعد از مدتی متوقف شد، اما در حال حاضر و پس از سی سال طرح‌های آن به صورت نصفه نیمه و در غالب مجموعه‌های رفاهی، فرهنگی و اقتصادی در دستور کار ساخت قرار گرفته‌است.

سه فاز زیبای اکباتان

بافت شهری شهرک از سه فاز مختلف تشکیل شده که شامل ۳۳ بلوک و پانزده هزار واحد مسکونی با جمعیتی بیش از صد هزار نفر است. بزرگراه ستاری از وسط محله گذر کرده و دسترسی مناسبی را به فازهای مختلف شهرک فراهم کرده است.

اکباتان

 

هر کدام از فازها به صورت یک خرده محله عمل کرده و در مرکز خود، بازارچه‎ها و مراکز خرید محلی برای رفع نیاز و گذران فراغت اهالی وجود دارد.

مجتمع ورزشی شهید دستگردی، استادیوم ورزشی راه آهن و کانون ورزشی فجر در محله قرار داشته و در کل، شهرک اکباتان از امکانات فرهنگی و آموزشی مناسب و بوستان‎های متعددی برخوردار است.

مقاومت در مقابل زلزله تا ۹ ریشتر، فضای سبز بسیار وسیع، نورگیری کافی، شوتینگ، رایزرهایی اختصاصی، پله‌های مخصوص فرار و ده‌ها استاندارد دیگر اکباتان را از بقیه ساخت و ساز‌های تهران و ایران متمایز کرده ‌است.

در گذشته شرق شهرک اکباتان با دیواری از کوی بیمه جدا شده بود و هیچ کوچه‎ای از سمت کوی بیمه به شهرک اکباتان راهی نداشت، طی ۱۰-۱۵ سال اخیر با فشار اهالی کوی بیمه این دیوار تخریب شد تا اهالی آن به راحتی بتوانند برای تامین نیازهایشان به اکباتان مراجعه کنند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

تست تن ماهی با پنیر، شام سبک و خوشمزه

تست تن ماهی و پنیر یکی از غذاهایی است که با یک بار خوردن آن بدون شک تبدیل به یکی از طرفدار…