علت خون دماغ چیست؟

۱۱
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
اگرچه خون دماغ از بیماری‌های مهم بینی است،اما بیشتر از اینکه خطرناک باشد آزاردهنده است.
خون دماغ

خونریزی بینی که به آن خون دماغ هم گفته می‌شود، امری شایع است. این مشکل شاید ترسناک به نظر برسد اما به‌­ندرت حاکی از مشکل جدی است. با مجله دلتا همراه باشید.

خون دماغ

بینی مویرگ­‌های زیادی دارد که نزدیک به سطح جلو و عقب بینی است، این مویرگ­‌ها بسیار نازک و به­‌سادگی دچار خونریزی می­‌شود. خونریزی بینی در بزرگسالان و کودکان بین سنین ۳ تا ۱۰ سال شایع است.

دو نوع خونریزی بینی

به‌طورکلی دو نوع خونریزی بینی وجود دارد: خونریزی قدامی و خونریزی خلفی

زمانی که مویرگ‌­های جلوی بینی پاره و دچار خونریزی شود، خونریزی قدامی رخ می‌دهد.

خونریزی خلفی در انتها یا عمیق­‌ترین قسمت بینی اتفاق می‌­افتد. در این صورت، خون به انتهای حلق می­‌رود. خونریزی خلفی می­‌تواند خطرناک باشد.

علت خونریزی بینی

خونریزی بینی دلایل مختلفی دارد. به‌­ندرت پیش می‌­آید که خون دماغ ناگهانی یا نامتناوب، جدی باشد. اگر مرتبا خون دماغ می‌شوید، ممکن است مشکل جدی داشته باشید و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

خشکی هوا شایع‌­ترین علت این موضوع است. زندگی در آب­‌وهوای خشک و استفاده از سیستم گرمایش مرکزی باعث خشک شدن غشای بینی و در نهایت خونریزی بینی است.

این خشکی باعث سفت شدن فضای داخل بینی می­‌شود که خارش‌­آور و آزاردهنده است. اگر بینی‌ را بخارانید یا تمیز کنید، باعث خونریزی می‌شود.

استفاده از داروهای ضد حساسیت و ضد احتقان برای درمان حساسیت، سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی هم باعث خشکی غشای بینی و خون دماغ می‌شود. پاک کردن مکرر بینی با دستمال نیز از دیگر علت­‌های خونریزی بینی است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «فواید خوردن قرص آهن!» ، مجله سلامتی را دنبال کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تمام خواص پیاز را با این ترفندها نصیب خودتان کنید

مجله دلتا در این مطلب به بررسی بهترین روش های استفاده پیاز برای درمان‌های طبیعی و بهره برد…