شوهر می‌تواند زن را ممنوع الخروج کند؟

۴
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
طبق قانون گذرنامه صدور گذرنامه منوط به اجازه شوهر است و تا او اجازه ندهد زن نمی‌تواند گذرنامه بگیرد و به تبع آن از کشور خارج شود.
ممنوع الخروج کردن زن

خروج قانونی از کشور از جمله حقوق شهروندی مردم ایران است و به هیچ وجه نمی‌توان این حق را از فرد گرفت مگر به موجب قانون؛ بله استثناء در هر قانونی وجود دارد و هیچ حقی مطلق نیست. حق خروج از کشور نیز به راه‌های گوناگون می‌تواند منع شود. در این نوشتار از مجله دلتا ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر می‌پردازیم.

ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر

نیاز به رضایت شوهر برای اعطای گذرنامه به زنان شوهردار موضوعی است که درمواد ۱۸ و ۱۹ قانون گذرنامه به آن اشاره شده است و در این خصوص همواره سوءاستفاده‌هایی از طرف زوج از حق رضایت خود به ضرر همسر صورت می‌گیرد؛ که در برخی موارد مانع رشد و پیشرفت زنان شده است. به موجب ماده ۱۹ قانون گذرنامه مرد می‌تواند مانع خروج از کشور همسرش شود. اگر مرد شخصا در اداره گذرنامه حاضر شده و اجازه صدور گذرنامه را به همسرش داده باشد، می‌تواند با در دست داشتن سند ازدواج به اداره گذرنامه مراجعه و درخواست ممنوع الخروج کردن همسرش را مطرح کند.

برای اخذ گذرنامه زنان متاهل اعلام رضایت کتبی شوهر توسط دفاتر اسناد رسمی شرط است. اما قانون‌گذار برای جلوگیری از ضرر احتمالی به زوجه در زمانی که زوج از حق قانونی خود پا را فراتر گذاشته، این اجازه را داده است تا با اجازه دادستان محل بتواند نسبت به دریافت گذرنامه اقدام کند همچنین در این ماده هم زنان ایرانی که شوهر خارجی اختیار کرده باشند؛ از این حکم مستثنی هستند و برای دریافت گذرنامه نیاز به اجازه شوهر ندارند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر چه کسانی ممنوع الخروج می‌شوند؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

سهم پدر و مادر از مهریه دختر چقدر است؟

مرد به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند از زیر بار مهریه شانه خالی کند بنابراین سهم پدر و مادر از مهریه…