زینک، ماده‌ای موثر برای سرماخوردگی

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روی یا زینک (Zinc یا Zin) یک ماده معدنی کمیاب است که انسان برای سالم ماندن به آن نیاز دارد.
زینک

بر اساس مطالعه منتشر شده توسط انجمن میکروب شناسی آمریکا (ASM) مکمل‌های روی یا همان زینک اغلب به صورت قرص‌های مکیدنی برای درمان سرماخوردگی پس از ظهور علائم آن مصرف می‌شود. از افراد مبتلا به سرماخوردگی خواسته می‌شود تا برای بهبودی از سرماخوردگی، چندبار در روز این قرص‌ها را به آرامی در دهان خود حل کنند. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

مکمل‌های زینک

زینک همچنین به عملکرد حدود ۳۰۰ آنزیم کمک می‌کند و تاثیرات گسترده‌ای بر سیستم ایمنی بدن دارد. روی می‌تواند از تکثیر ویروس رینو و سایر ویروس‌های تنفسی جلوگیری کرده و تاثیر اینترفرون‌ها که گروهی از پروتئین‌های سیگنالینگ است، دفاع ضد میکروبی را افزایش می‌دهد.
فرضیه تاثیر قرص‌های مکیدنی “زینک” بر سرماخوردگی، به یون‌های آزاد “روی” مربوط است که باعث تاثیر مثبت در نواحی دهان و حلق می‌شود.
قرص‌های مکیدنی “زینک” عوارض جانبی نیز دارد. این عوارض چیزی بیشتر از احساس طعم ناخوشایند یا تهوع نیست. از همین جهت بیماران مبتلا به سرماخوردگی که قرص زینک برای آن‌ها تجویز شده است، در مورد این عوارض هشدار داده می‌شود.

بزرگسالان بالای ۶۵ سال و مبتلا به بیماری‌های مزمن، باید قبل از مصرف قرص‌های مکیدنی روی به پزشک مراجعه کنند، به ویژه اینکه مصرف این مکمل‌ها برای مدت طولانی می‌تواند با متابولیسم مس در بدن تداخل ایجاد کرده و اثرات مضر ایجاد کند.

امولسیون یا قرص‌های مکیدنی روی به کاهش علائم مشترک سرماخوردگی مانند آبریزش و گرفتگی بینی، تب، سرفه و گلودرد به میزان ۱۲ تا ۴۸ درصد، در صورت مصرف روزانه ۷۵ تا ۱۵۰ میلی گرم کمک می‌کند. قرص مکیدنی روی به طور گسترده به عنوان داروی بدون نسخه در دسترس است و باید مدت کوتاهی پس از بروز علائم مصرف شود.
برای بزرگسالان سالم قرص‌های روی به طور متوسط ​​در طول ۲۴ ساعت از زمان شروع، علائم سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. گاهی اوقات علائم پس از شروع درمان تا هفت روز ادامه دارد.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب «فواید خوردن قرص آهن!» ، مجله سلامتی را دنبال کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

خواص بلال، خوشمزه‌ پرطرفدار

ذرت یکی از پرمصرف‌ترین غلات در سراسر جهان است که طرفداران زیاد و خاصیت‌های فراوان دارد.علا…