خانه دانستنی ها کمبود فعالیت فیزیکی باعث مرگ می‌شود؟

کمبود فعالیت فیزیکی باعث مرگ می‌شود؟

۰
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
تحقیقی که به تازگی با استفاده از داده‌های ۱۰ تحقیق در اروپا انجام شده، کمبود فعالیت فیزیکی را دلیل احتمالی مرگ آنی پس از سکته قلبی می‌داند.
فعالیت فیزیکی

به گفته محققان سبک زندگی می‌تواند نقش بزرگی در زنده ماندن یا نماندن افراد پس از سکته قلبی بازی کند. تحقیقات مشابه قبلی رابطه میان فاکتورهای سبک زندگی مثل فعالیت فیزیکی با افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی، که عامل اصلی مرگ و میر در جهان است، را به طور کلی بررسی کرده‌اند. اما تحقیق جدید به طور جزئی‌تر به بررسی این رابطه پرداخته که در مجله دلتا آن را می‌خوانید.

محققان برای این تحقیق از داده‌های حدود ۲۸ هزار نفر استفاده کردند که افراد در ابتدای جمع‌آوری اطلاعات سالم بوده و پس از گذشت زمان در طول دوران تحقیق دچار سکته قلبی شدند. داده‌های مربوط به فعالیت فیزیکی شرکت کنندگان به چهار دسته‌بندی تقسیم و شامل یکجانشینی تا فعالیت بالا شد. محققان همچنین به منظور بالا بردن دقت تحقیق، فاکتورهای تأثیرگذار دیگری مثل شاخص توده بدنی (BMI)، وضعیت سیگار کشیدن و دیابت را در نظر گرفتند.

محققان در این تحقیق به افرادی توجه کردند که ظرف ۲۸ روز از تجربه سکته قلبی فوت کرده بودند. از حدود ۴ هزار نفر، ۳ هزار نفر به فاصله کوتاه از سکته قلبی جان خود را از دست داده بودند. محققان با انجام این تحقیق به رابطه‌ای قوی میان ریسک مرگ آنی و کمبود فعالیت فیزیکی پی بردند.

ریسک مرگ آنی ناشی از سکته قلبی در داوطلبان با سطح فعالیت فیزیکی متوسط و بالا، در مقایسه با داوطلبانی که سبک زندگی بی‌تحرک داشتند، به ترتیب ۳۳ و ۴۵ درصد کاهش نشان داد. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که داشتن فعالیت فیزیکی مداوم می‌تواند ریسک مرگ ناشی از سکته قلبی را کم کند.

پیشنهاد مطالعه: «چه بر سر کشتی تایتانیک آمد؟» را در مجله دانستنی دلتا بخوانید.

 • احساس سرما

  چرا برخی مردم احساس سرما نمی‌کنند؟!

  هنگامی که خورشید تازه شکل گرفته بود هر چهار روز یک بار به دور خود می‌چرخید اما امروز ۲۵ رو…
 • چرخش زمین به دور خود

  چرا زمین به دور خود می‌چرخد؟

  زمین از دیسکی از گازها و ذرات گرد و غبار که در اطراف خورشید تازه متولد شده می‌چرخیدند، تشک…
 • حقایق دیوانه کننده مریخ

  حقایق جالب در مورد مریخ

  مریخ درست همانند زمین دارای اقیانوس است، با این تفاوت که اگر همه آب‌های آن را جمع کنیم، تن…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا برخی مردم احساس سرما نمی‌کنند؟!

هنگامی که خورشید تازه شکل گرفته بود هر چهار روز یک بار به دور خود می‌چرخید اما امروز ۲۵ رو…