خانه سلامتی پرخوری عصبی را کنترل کنید!

پرخوری عصبی را کنترل کنید!

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بسیاری از افرادی که دچار خوردن احساسی هستند، می‌‌خواهند خلا خود را با غذا پر کنند.
پرخوری

افرادی که دچار پرخوری عصبی هستند، احساسات خود را با روی آوردن به غذا برطرف می‌کنند. به عبارت دیگر به دلیل مسائل احساسی به خوردن رو می‌‌آورند. با این حال توصیه‌هایی برای کنترل این عارضه وجود دارد. با مجله دلتا همراه باشید.

پرخوری عصبی

  • فرق گرسنگی واقعی و احساسی را تشخیص دهید

گرسنگی احساسی می‌تواند ناگهان یا در اثر چند موضوع استرس‌زا ایجاد شود یعنی زمانی که نشانه‌های گرسنگی را ندارید و بدون فکر شروع به خوردن می‌کنید.

  • حس‌‌های مختلف را بشناسید

یکی از دلایل این نوع خوردن ممکن است عصبانی شدن از چیزی باشد و این که به دنبال آرامش در غذا باشید. ممکن است عصرها یعنی زمانی که احتمال بودن با سایرین کمتر است، بیشتر احساس تنهایی کنید و با این بهانه که غذا آرامش ‌بخش است به آن روی بیاورید. بسیاری از افرادی که دچار خوردن احساسی هستند، می‌‌خواهند خلا خود را با غذا پر کنند. ترس و تردید از دیگر عوامل پرخوری است.

  • غذایی که می‌خورید و حسی که دارید را یادداشت کنید

 احساس‌های ناخوشایند خود را مشخص کنید و یاد بگیرید قبل از روی آوردن به غذا به عنوان منبع آرامش، چطور با احساسات مختلف مقابله کنید.

  • ورزش کنید

فقط ۱۰ دقیقه پیاده‌روی هنگام احساس گشنگی، باعث کاهش میزان استرس شده و میل به خوردن را کاهش می‌دهد. ورزش به دلیل آزاد شدن اندورفین، خلق و خوی را تغییر می‌دهد.

  • به طبیعت پناه ببرید

دسترسی به محیط‌ھای طبیعی و سرسبز اثر فوق العاده‌ای بر کاھش استرس و کاھش مقدار کورتیزول خون دارد.

  • غذاهای ضد التهاب بخورید

روزانه ٩ واحد میوه و سبزی و در ھفته ٢ تا ٣ واحد ماھی‌ھای روغنی مصرف کنید. ھمچنین، از مواد غذایی غنی از فیبر مثل لوبیا و مغزھا استفاده کنید. به علاوه، بسیار مھم است که از مصرف مواد غذایی التھاب زا مثل چربی‌ھای ترانس، الکل، غلات تصفیه شده و فرآوری شده و مملو از شکر و شیرینی، پرھیز کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب «گوش درد و درمان خانگی آن!» مجله سلامتی دلتا را دنبال کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چرا باید ماست پروبیوتیک بخوریم؟

با تغییر در رژیم غذایی و استفاده از لبنات تخمیری و پروبیوتیک‌ها می‌توان تا حدی از این مرگ …