چه عواملی باعث زودتر سفید شدن مو می‌شود؟

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مصرف غذاهای مضر و کمبود ویتامین از عواملی هستند که موجب سفیدی زودرس مو می‌شوند.
عوامل سفید شدن مو

احتمالا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که آیا می‌توانیم برای جلوگیری از سفید شدن موهایمان کاری انجام دهیم؟ یا دست کم از سرعت سفید شدن موهایمان کم کنیم؟ در این مطلب از مجله دلتا به بررسی عوامل سفید شدن مو و عواملی که بر سرعت روند آن اثر می‌گذارد، می‌پردازیم.

عوامل سفید شدن مو

سفید شدن مو در اصل به دلیل کم شدن ملانین رخ می‌دهد. ملانین رنگ‌دانه‌ای است که باعث به وجود آمدن رنگ طبیعی موی شما می‌شود. تولید ملانین با افزایش سن کاهش می‌یابد و بدن در نهایت تولید ملانین را به طور کامل متوقف می‌کند. در ادامه برخی از علل زودتر سفید شدن مو را بررسی می‌کنیم:

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین B12 یا اختلالات هیپوفیز و تیروئید از عوامل سفیدی زودرس موها محسوب می‌شود. اگر سفیدی موها به این دلیل باشد، قابل درمان و برگشت‌پذیر است.

تغذیه نامناسب

اختلالات تغذیه‌ای مانند کمبود پروتئین و کالری، همچنین کمبود برخی از اسیدهای آمینه ضروری، کمبود ویتامین‌هایی مانند D و B۶، کمبود املاح مانند روی، کلسیم، مس و سلنیم تاثیر زیادی در سفید شدن موها دارد. کمبود آهن به تنهایی موجب سفید شدن موها نمی‌شود و فقط در ریزش موها تاثیر دارد. آنچه بسیار مهم است، تغذیه با مواد غذایی سرشار از این مواد معدنی‌ها و ویتامین‌ها است. البته اگر سفید شدن موها به صورت طبیعی باشد، نمی‌توان از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد ریز مغذی دیگر برای درمان آن استفاده کرد.

کشیدن سیگار

کشیدن سیگار موجب فرآیند اکسیداتیو استرس می‌شود که در نتیجه منجر به سفیدی زودرس موها می‌شود.

ابتلا به برخی بیماری‌ها

میزان سفیدی موها در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید بیشتر از افراد عادی است که در زنان بیشتر از مردان رواج دارد. بیماری عروق کرونر نیز یکی از عوامل موثر در سفیدی زودرس موها است. افراد مبتلا به این بیماری میزان موی سفید بیشتری نسبت به دیگران دارند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب عوارض نخوابیدن در شب را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

واقعیت‌هایی درباره اقیانوس‌ها

همه اقیانوس‌های دنیا به هم راه دارند؛ جریان‌ها، بادها، جزر و مد و امواج به طور دائم آب را …