در چه مواردی مستاجر حق فسخ قرارداد را دارد؟

۷
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
فسخ اجاره‌نامه یعنی یکی از طرفین قرارداد، موجر یا مستاجر یا هر دو طرف تصمیم بگیرند که پیش از موعد مقرر شده در قرارداد، با دلایل موجه و رعایت قانون به قرار داد پایان دهند.
حق فسخ قرارداد اجاره

در بسیاری از موارد و هنگام انعقاد اجاره نامه، مستاجر می‌تواند حکم فسخ اجاره را از دادگاه درخواست کند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع حق فسخ قرارداد اجاره می‌پردازیم.

حق فسخ قرارداد اجاره

یکی از مواردی که مستاجر بر اساس آن می‌تواند درخواست فسخ اجاره را داشته باشد در ماده ۴۱۵ قانون مدنی آمده است. بر اساس این ماده قانونی، در صورتی که عین مستاجره یعنی خانه‌ای که اجاره می‌شود، با اوصافی که در اجاره‌نامه قید شده منطبق نباشد، مستاجر می‌تواند قرارداد را فسخ کند.

اگر در مدت زمان اجاره، عیبی در عین مستاجره حادث شود که آن را از قابلیت استفاده خارج کند و رفع عیب مقدور نباشد هم مستاجر می‌تواند تقاضای فسخ قرارداد را داشته باشد.

البته در مواردی هم که مطابق شرایط اجاره، حق فسخ مستاجر وجود داشته باشد او می‌تواند این اقدام را انجام دهد. علاوه بر موارد گفته شده در صورت فوت مستاجر در مدت زمان اجاره و درخواست فسخ اجاره از طرف کلیه ورثه هم، فسخ قرارداد امکان‌پذیر است.

هر‌گاه مورد اجاره کلا یا جزئا در معرض خرابی بوده و قابل تعمیر نباشد یا برای بهداشت و سلامت مضر بوده و باید خراب شود هم مستاجر می‌تواند قرارداد خود را فسخ کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب تمدید قرارداد اجاره و نکات آن را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته مهم که در مورد سهم‌الارث زنان باید بدانید

از آثار حقوقی عقد ازدواج دائم، ارث بردن مرد و زن از یکدیگر بعد از فوت یکی از آنهاست که مبن…