چرا نباید آب یخ بنوشیم؟

۱۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
از مضرات نوشیدن آب یخ می‌توان به افزایش وزن، ایجاد احساس خستگی، ایجاد درد در معده و بروز حالت تهوع و... اشاره کرد.
مضرات آب یخ

مطمئنا شما نیز بعد از یک فعالیت سخت و نفس‌گیر، تایمی را برای استراحت انتخاب می‌کنید و تمایل دارید تشنگی و عطش حاصل از فعالیت را با خوردن لیوان آبی خنک برطرف کنید. باید گفت نوشیدن آب یخ مضراتی دارد که باید آن‌ها را جدی بگیرید. در ادامه این مطلب از مجله دلتا از مضرات نوشیدن آب یخ آگاه خواهید شد.

مضرات آب یخ

افزایش وزن

برخی افراد بر این باور هستند که نوشیدن آب یخ به آن‌ها کمک می‌کند تا متابولیسم بالاتری داشته و به این ترتیب لاغرتر شوند. باید گفت: این باور کاملا غلط است و نه‌تنها نوشیدن آب یخ باعث افزایش سوخت و ساز و در نتیجه آن کاهش وزن نمی‌شود، بلکه حتی می‌تواند به افزایش وزن و چاقی منجر شود. نوشیدن آب یخ حین فعالیت‌های ورزشی باعث سرد شدن بافت‌های چربی و عدم شروع کالری‌سوزی در آن‌ها می‌شود.

کاهش اکسیژن رسانی

یکی دیگر از مضرات نوشیدن آب یخ، کاهش اکسیژن‌رسانی و گردش خون در بدن است. نوشیدن آب یخ باعث انقباض عروق خونی و رگ‌ها شده و در نتیجه آن، بدن شما با کاهش سرعت گردش خون و اکسیژن رسانی به بافت‌ها روبه‌رو می‌شود.

مضرات نوشیدن آب یخ

ایجاد احساس خستگی

یکی دیگر از مضرات نوشیدن آب یخ این است که پس از هر بار نوشیدن آب با دمای پایین، بدن شما انرژی زیادی را صرف بازگرداندن دمای از دست رفته بافت خون می‌کند تا سایر قسمت‌های بدن به حالت متعادل برسد. این امر به مرور زمان باعث افزایش خستگی در بدن می‌شود.

ایجاد گلو درد

زمانی که شما آب یخ می‌نوشید، بدن شما برای گرم کردن ناحیه گلو و مری مخاط بیشتر ترشح می‌کند، درست مانند زمانی که شما با هوای سرد زمستان روبه‌رو شده‌اید و دچار آبریزش بینی می‌شوید. اما تفاوت در این است که در این مرحله، چون میزان مخاط ترشح شده در ناحیه گلو بیشتر است، ممکن است دچار تجربه علائمی مانند التهاب و خارش در ناحیه گلو شده و در موارد حادتر با گلودرد و سرفه مواجه شوید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب شکستگی عجیب بازو راه‌ شیری! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۶ گوشی هوشمند که برای بازی کردن بهترین انتخاب هستند

آیا می‌خواهید امتیاز خود را در یک بازی خاص انجام دهید یا از طریق بازی موردعلاقه خود با دوس…