خانه دانستنی ها عوارض نخوابیدن در شب

عوارض نخوابیدن در شب

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در زندگی سریع و شلوغ ما، کم‌خوابی تبدیل به یک مسالۀ بزرگ شده است. در گذشته، میانگین خواب 8 ساعت در شب بوده است، اما اکنون به ۶ ساعت رسیده است.
خواب کم

همه می‌دانیم که داشتن خواب کافی اهمیت دارد، اما شاید این را ندانید که بدون خواب کافی چه مشکلاتی به وجود خواهد آمد. ما در این مطلب از مجله دلتا ۶ خطر ناگواری که خواب کم برای شما در پی خواهد داشت را مطرح می‌کنیم.

  • کج‌خلقی

یک گروه از محققان نتیجه گرفته‌اند کج‌خلقی و نوسانات احساسی از نتایج شب‌های بدون خواب است. آن‌ها به بررسی گروهی از بیماران دچار کم‌خوابی پرداختند و تحقیق آن‌ها نشان داد تاثیرات احساسی منفی ناشی از یک اتفاق، با کمبود خواب تشدید می‌شود.

  • سردرد

دانشمندان هنوز نمی‌دانند که چرا خواب کم منجر به سردرد می‌شود، اما شب‌های بی‌خواب شما می‌توانند منجر به میگرن شود و البته بسیاری از کسانی که مشکل کم‌خوابی دارند می‌گویند همراه با یک سردرد نامشخص صبحگاهی بیدار می‌شوند.

  • افزایش وزن

به نظر افرادی که کم‌خوابی دارند دارای عدم تعادل در هورمون‌های خود هستند که در نتیجه آن اشتهای بیشتر، تمایل بیشتر به غذا‌های پر کالری، عکس‌العمل بیشتر در مقابل شیرینی‌جات و توانایی کمتر در کنترل کردن امیال خود پیدا خواهند کرد.

عوارض کم خوابی

  • دید ضعیف

کمبود خواب به دید محدود و تاری دید ربط داده شده است. هر چقدر بیشتر بیدار بمانید، با خطاهای دید بیشتری روبرو خواهید شد و احتمال توهم زدن شما نیز بیشتر می‌شود.

  • مشکلات دستگاه گوارش

افراد زیادی دچار بیماری التهابی روده هستند و کمبود خواب علایم آن را وخیم‌تر می‌کند. کمبود خواب مداوم حتی می‌تواند باعث شود دچار التهاب روده شوید.

  • مشکلات حافظه

اختلالات خواب در بین افراد مسن می‌تواند منجر به تغییراتی ساختاری در مغز شود که آن‌ها را با صدمه دیدن حافظه طولانی‌مدت مرتبط دانسته‌اند، البته مشکلات حافظه ناشی از خواب در بین جمعیت بزرگسال نیز دیده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب “دلیل خمیازه کشیدن زیاد چیست؟” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

روش‌های نگهداری گیاهان و گل‌های خانگی

انتخاب گلدان و گیاهان سالم و عاری از بیماری نیز یکی از شرایط عمده برای جلوگیری از گسترش آ…