خانه نکات حقوقی انتشار اسکرین شات چه عواقبی دارد؟

انتشار اسکرین شات چه عواقبی دارد؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مطابق با قانون اگر فردی اقدام به انتشار چت توسط اسکرین‌شات کند مجرم است.
انتشار اسکرین شات

همه ما با اسکرین‌شات آشنایی داریم و می‌دانیم که این تصاویر می‌توانند علیه خودمان مورد استفاده قرار گیرند. گاهی اوقات یک نفر از متن چت‌ها، گفتگوی‌های دونفره و تصاویر خصوصی عکس می‌گیرد و به دنبال آن اقدام به تهدید طرف مقابل می‌کند که باید بدانیم این عمل جرم است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع انتشار اسکرین شات می‌پردازیم.

انتشار اسکرین شات

همه ما باید بدانیم که بر اساس قانون افشای اطلاعات خصوصی، جرم است و قانون‌مجازات اسلامی، به طور واضح در ماده ۷۴۵ و در ماده ١۶ قانون جرایم ‌رایانه‌ای افشا اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته و مجازات آن را جزای نقدی و تا دو سال حبس درنظر گرفته است. البته موضوع مورد توجه آن است که قانون‌گذار درباره اسرار خصوصی تعریف مخصوص نداشته و تنها در یک ماده آن هم در ماده ٨ قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی بیان کرده که نامه‌ها، عکس‌ها، نوشته‌ها و فیلم‌های خصوصی از مصادیق بارز جرم هستند.

اسکرین شات

تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی شود، خواه تهدیدکننده به این واسطه، تقاضای مال به قصد اخاذی کرده یا نکرده باشد، جرم مستقلی است که بر اساس ماده ۶۶٩ قانون‌مجازات‌اسلامی تا هفتاد وچهار ضربه‌ شلاق و یا تا دو سال حبس برای آن در نظرگرفته‌ شده‌ است.

مطابق با این قانون هنگامی که شخصی شما را به افشای اطلاعات خصوصی شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌شده، فیلم تهدید کند جرم انجام داده است حتی اگر این فرد هیچ‌وقت هم این عمل را انجام ندهد باز هم مرتکب جرم شده است و شما می‌توانید از او شکایت کنید. همچنین نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که شکایت با استفاده از اسکرین شات معتبر و محکمه پسند نیست زیرا اسکرین شات سند محسوب نمی‌شود.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر سرقت اینترنتی از حساب بانکی افراد چه مجازاتی دارد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

بخشیدن قسمتی از مهریه به چه صورت است؟

زن به محض عقد ازدواج، مالک مهریه است و می‌تواند هر تصرفی که بخواهد در آن بکند؛ بنابراین می…