می‌توان ملک خریداری نشده را به عنوان مهریه قرار داد؟

۲
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
طبق قانون، مالی که هنوز وجود ندارد و فرض و احتمال بر این است که در زمان آینده خریداری خواهد شد، نمی‌تواند به‌ عنوان مهریه در نظر گرفته شود.
تعیین ملک خریداری نشده برای مهریه

بسیاری از افراد پیش از ازدواج با یکدیگر توافق می‌کنند تا مهریه آن‌ها خانه‌ای باشد که قرار است در آینده در آن سکونت داشته باشند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی این موضوع می‌پردازیم که آیا تعیین ملک خریداری نشده برای مهریه قابل قبول است یا خیر؟

تعیین ملک خریداری نشده برای مهریه

این شرط در عقدنامه که در صورت خانه‌دار شدن زوج چند دانگ آن به عنوان مهریه به نام زوجه می‌شود، فاقد اعتبار و باطل است. قرار دادن خانه‌ای که هنوز خریداری نشده به عنوان مهریه، چون هنوز وجود ندارد و مالیت پیدا نکرده، باطل است. اگر شرط شود که داماد در آینده چند دانگ از خانه‌ای که می‌خواهد خریداری کند را به نام همسرش بزند و آن را به عنوان مهریه ثبت کند، این مهریه به دلیل داشتن شرایطی مبهم باطل است، البته اگر زمان خرید ملک مشخص شود و برای مثال گفته شود که ملکی در ۶ ماه یا یک سال آینده خریداری خواهد شد و آن وقت بخشی از آن به عنوان مهریه همسر قرار گیرد، این مهریه صحیح است. قرار دادن ملک به عنوان مهریه باید دارای شرایطی ویژه و مخصوص به خود باشد که مهم‌ترین شرط آن، وجود ملک و ذکر تمام مشخصات آن است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب بعد از عقد می‌توان مهریه را تغییر داد؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چگونه پیامک‌های کلاهبرداری را تشخیص دهیم؟

ارسال پیامک‌های جعلی و کلاهبرداری به یکی از مهم‌ترین شگردهای مجرمان سایبری در این ایام تبد…