تعیین ملک برای مهریه

۱۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در تعیین ملک برای مهریه، شرایط متفاوتی وجود دارد که اگر افراد هنگام تعیین مهریه به این شرایط آگاه نباشند، ممکن است بعد‌ها برای احقاق حق خود دچار دردسر شوند.
تعیین ملک برای مهریه

به طور کلی و بنا بر مقررات شرع و قانون، هر چیزی که مالیت داشته باشد، می‌توان آن‌ را به عنوان مهریه یا صداق تعیین کرد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع تعیین ملک برای مهریه می‌پردازیم.

تعیین ملک برای مهریه

برای ثبت ملک به‌عنوان مهریه، مدارکی لازم است که باید در هنگام عقد در دفتر ازدواج آماده باشد. تمام مدارکی که برای انتقال ملک نیاز است و معمولا فروشنده آن‌ها را به دفتر ثبت اسناد رسمی ارائه می‌دهد؛ از جمله برگه استعلام از ثبت، گواهی از دارایی مبنی بر پرداخت مالیات و گواهی از شهرداری برای اثبات پرداخت عوارض و همچنین سند رسمی ملک.

در صورتی‌که زوج تمام این مدارک را آماده کند و همراه خود به دفتر ازدواج بیاورد،‌ سردفتر ازدواج هم در قباله ازدواج مشخصات ملک را به عنوان مهریه زوجه وارد می‌کند. مثلاً این‌طور می‌نویسد که «منزل مسکونی با فلان مساحت و به این شماره واقع در فلان محله و …» بعد از مشخصات منزل، باید سردفتر شماره گواهی دارایی و شهرداری و شماره استعلام ثبتی را هم درج کند.

ملک برای مهریه

بسیاری از افراد پیش از ازدواج با یکدیگر توافق می‌کنند تا مهریه آن‌ها خانه‌ای باشد که قرار است در آینده در آن سکونت داشته باشند، اما این شرط در عقدنامه که در صورت خانه‌دار شدن زوج چند دانگ آن به عنوان مهریه به نام زوجه می‌شود، فاقد اعتبار و باطل است. قرار دادن ملکی که هنوز خریداری نشده به عنوان مهریه، چون هنوز وجود ندارد و مالیت پیدا نکرده، باطل است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب تکلیف مهریه پس از فوت زن یا شوهر را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • سند دست نویس

  سند دست نویس و تبعات آن

  اگر در پی معامله ملک یا زمین هستید باید حتما به این نکته توجه کنید که ملک را از اداره ثبت …
 • پارکینگ مزاحم

  نکات حقوقی درمورد پارکینگ مزاحم

  تمامی افراد دارای خودرو در پی خرید یا اجاره آپارتمانی هستند که پارکینگ داشته باشد. اما متا…
 • سازش

  سازش در دعاوی کیفری

  سازش یکی از روش‎های حل‎و‎فصل اختلافات است که از طریق آن دو طرف دعوا درصدد بر می‎آیند که با…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

سند دست نویس و تبعات آن

اگر در پی معامله ملک یا زمین هستید باید حتما به این نکته توجه کنید که ملک را از اداره ثبت …