چطور خاطرات بد از ذهن پاک می‌شود؟

۱۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر امکانی وجود داشت که می‌توانست جلوی تبدیل شدن خاطره بد به یک خاطره همیشگی را در ذهنتان بگیرد، از آن استفاده می‌کردید؟
کنترل حافظه

تحقیقات نشان می‌دهد که کنترل حافظه و جلوگیری از شکل گرفتنش خیلی هم تخیلی نیست. این فناوری تحریکِ مغناطیسیِ برون جمجمه‌ای (TMS) نامیده می‌شود و کارش این است که در شیوه شکل‌گیری و بازسازیِ حافظه در مغز اختلال ایجاد کند و از این طریق جلوی تبدیل شدن یک رویداد به یک خاطره بلند مدت و احساسات همراه با آن را بگیرد. با مجله دلتا همراه باشید.

این فناوری چگونه کار می‌کند؟

اثر این فناوری برای درمان انواع افسردگی‌ها اثرگذار بوده است و وقتی که راه‌های درمانی دیگر فایده ندارد این فناوری عملکرد مثبتی در درمان نشان می‌دهد. این تکنولوژی از یک میدان مغناطیسی در اطراف جمجمه بهره می‌برد و از این طریق سلول‌های عصبی مغز را به صورت هدفمند تحریک می‌کند. محققان می‌گویند که ترکیبی از تحریک مغز از طریق میدانِ مغناطیسی و بازسازی حافظه موجب می‌شود که بتوانیم خاطره آزاردهنده مربوط به روز قبل را بازسازی و اصلاح کنیم.

بازسازی حافظه

روشی مؤثر به جای درمان با قرص

این یافته از اهمیت بسیار بالایی برای درمان انواع اختلالات برخوردار است چرا که اختلالاتی مانند افسردگی و استرس پس از سانحه، نتیجه به یاد آوردن یک رویداد و احساسات منفی همراه با آن است.

تلاش برای از بین بردن این احساسات منفی، کاری است که در انواع درمان‌ها صورت می‌گیرد. اگر بتوانیم این احساسات منفی را از رویداد جدا کنیم و نحوه به یاد آوردن رویداد را تغییر دهیم، به دستاورد بسیار مهمی در درمان بعضی از اختلالات روانی دست پیدا کرده‌ایم. با کمک TMS این امکان وجود دارد که خاطره یا حافظه را بازسازی و از این طریق احساسات منفی را کنترل کنیم.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «مکمل‌هایی که شما را ایمن می‌کند!» را مطالعه کنید.

 

دانلود اپلیکیشن
 • علت تاریکی شب

  چرا شب تاریک است؟

  شب تاریک است زیرا برای پر کردن آسمان از روشنایی، ستاره به اندازه کافی وجود ندارد و تعداد س…
 • حقایق جالب در جهان

  دانستنی‌هایی عجیب اما واقعی!

  در این مطلب حقایق جالب و باورنکردنی از دنیای اطرافمان را جمع آوری کرده ایم کـه ممکن اسـت ا…
 • راهکارهایی برای کاهش روند پیری

  پیر شدن یک فرآیند طبیعی است که نمی‌توان رخ دادن آن را متوقف کرد؛ فرآیندی که موجب می‌شود پو…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا شب تاریک است؟

شب تاریک است زیرا برای پر کردن آسمان از روشنایی، ستاره به اندازه کافی وجود ندارد و تعداد س…