با رعایت این ۶ مورد از کبد چرب در امان بمانید

۱۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از بیماری‌های شایع در جهان بیماری کبد چرب است. كبد چرب از بیماری‌های قرن ۲۱ به شمار می‌آید كه در اثر رسوب و تجمع بیش از حد چربی در بافت كبد ایجاد می‌شود.
پیشگیری از کبد چرب

سوءمصرف سنگین الکل، شما را در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌های کبد مانند، هپاتیت سی، سرطان کبد، کبد چرب و غیره قرار می‌دهد. موارد دیگری که سلامت کبد بدن را تهدید می‌کند، مانند سیگار، نوشابه و دیگر عادات بد سبک زندگی. با این مطلب از مجله دلتا ما باشید.

پیشگیری از کبد چرب

  • نوشیدن قهوه

تحقیقات زیادی روی فواید قهوه انجام شده است، که یکی از مهم‌ترین فواید آن جلوگیری از سرطان کبد است. قهوه از ایجاد فایبروسیس‌ها (نوعی اختلال در سوخت و ساز سلول) نیز جلوگیری می‌کند. در تحقیقات نشان داده شده، افرادی که از هپاتیت نوع C رنج می‌برند با نوشیدن قهوه از فعالیت بیشتر ویروس هپاتیت جلوگیری می‌کنند.

  • دوری از غذاهای چرب و شیرین

کبد چرب با چاقی شکمی رابطه مستقیم دارد. کسانی که در رژیم غذایی خود از شکر زیاد استفاده می‌کنند، به کبد خود آسیب می‌رسانند؛ زیرا شکر گرسنگی را محدود کرده و سطح ترشح انسولین را کاهش می‌دهد.

  • مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

کبد اولین خط دفاعی بدن در برابر دنیای بیرون است، این خط دفاعی را با استفاده از مواد آنتی‌اکسیدان‌ قوی‌تر کنید. از جمله مواد غذایی آنتی‌اکسیدان‌دار می‌توان شکلات تلخ، توت فرنگی، تمشک، کلم قرمز، لوبیا، چغندر و اسفناج را نام برد.

  • فعالیت بدنی

انجام بیش از ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته برای سلامتی کبد توصیه می‌شود. بالا بردن متابولیسم (سوخت و ساز) بدن یکی دیگر از راه‌های داشتن بدنی سالم است.

پیشگیری از کبد چرب

  • قرص‌های مکمل

استفاده بی‌جهت از قرص‌های مکمل به کبد آسیب مستقیم می‌رساند.

  •  ارتباط بین سلامت دندان‌ها و سلامت کبد

البته این موضوع هنوز کاملا اثبات نشده است؛ ولی دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد اگر در لثه‌ و دندان خود التهاب داشته باشید در بدن (کبد) نیز التهابی وجود دارد. از این رو اهمیت دادن به سلامت دهان و دندان‌ها برای سلامتی کبد نیز بسیار مهم است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مواد غذایی که اکسیژن خون شما را افزایش می‌دهند را بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

این گیاه سرفه و تنگی نفس شما را درمان می‌کند!

سرفه کردن اتفاقی طبیعی است؟ در این مطلب از مجله دلتا با خواص گل ختمی برای سرفه و تنگی نفس …