خانه سلامتی بیماری‌های که زنان را بیشتر از مردان درگیر می‌کند!

بیماری‌های که زنان را بیشتر از مردان درگیر می‌کند!

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اکثر مردم متوجه نمی‌شوند که خطر و شدت برخی بیماری‌ها بین دو جنس زن و مرد متفاوت است.
بیماری شایع زنان

همه ما از تفاوت‌های فیزیولوژیکی آشکار میان زنان و مردان آگاهیم. برخی از بیماری‌ها بیشتر زنان را درگیر می‌کند که در این مطلب از مجله دلتا به بررسی بیماری شایع زنان می‌پردازیم.

بیماری شایع زنان

  • میگرن

میگرن در زنان سه برابر مردان است. نوع میگرن در زنان نیز با مردان متفاوت بوده و آن‌ها نوع شدیدتر و طولانی‌تری را تجربه می‌کنند. البته با نشانه‌هایی مانند حساسیت به صدا و نور، مشکلات حاد بصری و حالت تهوع. محققان بر این باورند که این اختلافات در میگرن زنانه و مردانه به دلیل بالا بودن سطح استروژن در زنان است.

  • اضطراب

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که زنان دو برابر مردان از اضطراب رنج می‌برند. چند توضیح احتمالی برای این وضعیت وجود دارد، اول این که نوسانات هورمونی زنان و شیمی مغز آن‌ها، زنان را بیشتر مستعد ابتلا به اضطراب می‌کند. همچنین زنان تمایل دارند در مورد مسائل استرس زا عمیق‌تر فکر کنند در حالی که مردان تمرکز خود را کمتر روی مشکلات قرار می‌دهند.

  • بیماری آلزایمر

در ایالات متحده، دو سوم بیماران مبتلا به آلزایمر زنان هستند. هورمون‌ها و ژنتیک در این میان اصلی‌ترین عوامل است. مطالعات نشان داده‌اند که زنان دارای ژنApoE-۴ بیشتر مستعد ابتلا به آلزایمر در مقایسه با مردان هستند.

  • پوکی استخوان

از هر ۱۰ میلیون آمریکایی مبتلا به پوکی استخوان، ۸۰ درصد زنان هستند. سطوح پایین استروژن پس از یائسگی باعث تسریع از دست رفتن استخوان‌ها در زنان می‌شود. همچنین زنان دارای تراکم استخوان کمتری نسبت به مردان هستند و این امر آن‌ها را در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می‌دهد.

بیماری شایع زنان پوکی استخوان

  • عفونت‌های دستگاه ادراری

زنان نه تنها خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه ادراری را تجربه می‌کنند بلکه با افزایش سن، این خطر در آن‌ها شدت می‌یابد. پس از یائسگی با ایجاد تغییرات در مثانه، خطر ابتلا به این عفونت‌ها بییشتر می‌شود.

  • بیماری تیروئید

 تخمین زده می‌شود که ۱۵ تا ۲۰ درصد زنان بالای ۵۰ سال، از کم کاری تیروئید رنج می‌برند.

  • سکته مغزی

 تحقیقات نشان می‌دهد که سکته مغزی در زنان بیش از مردان است. همچنین زنان بیشتر از مردان سکته مغزی دوم را تجربه می‌کنند. میگرن، تغییرات بعد از یائسگی و فیبریلاسیون دهلیزی، خطر ابتلا به سکته مغزی در زنان را بالا می‌برد.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب «چگونه از پرخوری عصبی جلوگیری کنیم؟» مجله سلامتی دلتا را دنبال کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تیروئید کم‌ کار چه نشانه‌هایی دارد؟

کم‌کاری تیروئید با کاهش تولید هورمون‌های ترشح شده از تیروئید به وجود می‌آید. …