شرایط طلاق از طرف زن

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زن می‌تواند درخواست طلاق بدهد اما برای این کار نیاز به داشتن دلیل یا دلایلی دارد که بتواند آن‌ها را نزد قاضی دادگاه خانواده رسیدگی کننده به پرونده به اثبات برساند.
شرایط دادخواست طلاق از طرف زن

شاید یکی از سخت‌ترین پرونده‌های حقوقی در دعاوی خانوادگی طلاق از طرف زن باشد چرا که بر اساس قانون حق طلاق به مرد اختصاص دارد. بنابراین، تحقق این امر و نیز ارائه دلایل قانع کننده به دادگاه برای به نتیجه رساندن پرونده کمی دشوار است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط طلاق از طرف زن می‌پردازیم.

شرایط طلاق از طرف زن

زمانی که زن در زندگی دچار سختی و مشقت فراوان بشود و دیگر ادامه زندگی برای او دشوار و غیر قابل تحمل باشد می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق و جدایی کند. شرایطی که زن هنگام درخواست طلاق می‌تواند به آن اشاره کند تا دلیل برای جدایی و طلاق محسوب شود عبارت است از:

عسر و حرج

عسر و حرج به معنای مشقت و سختی فراوان زن است که ادامه زندگی برای زن را غیر ممکن کرده است؛ در ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی به عسر و حرج اشاره شده است و این که عسر و حرج مصادیق مختلفی دارد که بسته به نظر قاضی رسیدگی کننده به پرونده و با اثبات کردن آن می‌تواند دلیلی برای جدایی و قبول درخواست طلاق از طرف زن باشد.

شرایط دادخواست طلاق از طرف زن

غیبت شوهر

غیبت شوهر به مدت چهار سال متوالی، هنگامی که شوهر ۴ سال متوالی غیبت داشته باشد و در خانواده حضور نداشته باشد مطابق با ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی که در آن بیان شده است هرگاه شخصی چهار سال تمام غایب مفقودالاثر باشد، زن او می‌تواند تقاضای طلاق کند و در این صورت با رعایت ماده ۱۰۲۳ حاکم او را طلاق می‌دهد.

حق طلاق

اگر مرد کلا حق طلاق را غیر مشروط به صورت وکالت بلاعزل و وکیل در توکیل به زن واگذار کند؛ در این صورت زن بدون داشتن دلیل می‌تواند هر موقع خواست خود را مطلقه کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر، مطلب طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا مستاجر می‌تواند جریمه دیرکرد رهن دریافت کند؟

در پایان قرارداد اجاره، مالک می‌بایست مبلغ رهن را تمام و کمال به مستاجر تحویل دهد. …