تاثیر تشعشعات موبایل روی سلامتی

۸
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قابل انکار نیست که تکنولوژی در سال‌های اخیر از جنبه‌های مختلفی بر  زندگی ما اثر داشته و آن را ساده‌تر کرده است. اما برای بسیاری از افراد این راحتی به قیمت از دست دادن و در خطر قرار گرفتن سلامتی تمام شده است.
تشعشعات موبایل

تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و لپ تاپ‌ها تشعشعات الکترومغناطیسی خاصی از خود متصاعد می‌کنند که این تشعشعات موبایل و لپ تاپ ممکن است چه از نظر فیزیولوژیکی و چه از نظر روانی تاثیراتی منفی روی بدن ما داشته باشد و منجر به ایجاد مشکلات خاصی شوند. با مجله دلتا همراه باشید.

مضرات تشعشعات موبایل روی سلامتی

همان طور که گفته شد وسیله‌های الکترونیکی مثل موبایل و کامپیوتر میدان‌های الکترومغناطیسی خاصی در اطراف خود دارند اما این مساله در مورد تلفن‌های همراه جدی‌تر است. وقتی بدن انسان در معرض این تشعشعات قرار می‌گیرد انرژی آن را جذب کرده و این مساله می‌تواند منجر به مشکلات خاصی شود. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض تشعشعات و امواج رادیوفرکانسی و الکترومغناطیسی ساطع شده از ابزارهای الکترونیکی عوارض متعددی برای بدن انسان دارد که این عوارض به چند دسته کلی تقسیم می‌شود:

  • گرم شدن مغز پس از استفاده طولانی از موبایل و لپ تاپ و … که عارضه ماندگاری روی مغز ندارد و پس از توقف کار با این ابزارها برطرف می‌شود.
  • افزایش جزئی فشار خون در هنگام استفاده از ابزارهای الکترونیکی که پس از توقف استفاده برطرف شده و به حالت عادی باز می‌گردد.
  • احساس خستگی پس از استفاده طولانی از موبایل و لپ تاپ و …

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از ابزارهای الکترونیکی مثل موبایل و لپ تاپ و تبلت می‌تواند به میزان کمی سلامتی ما را تحت تاثیر قرار دهد اما این میزان کم می‌تواند برای افراد حساس مثل کودکان، زنان باردار و افراد بیمار خطرناک باشد.

سلامت مغز

چگونه می‌توان خطرات احتمالی را کاهش داد؟

  • همیشه سعی کنید تلفن همراه خود را تا حد ممکن از بدن خود دور نگه دارید تا اشعه کمتری توسط بافت‌های بدن جذب شود.
  • از هدست‌های بلوتوث استفاده نکنید. این هدست‌ها مانند یک آنتن وایرلس کوچک عمل می‌کند که امواج مضر را مستقیما به گوش و سر شما هدایت می‌کند.
  • لپ تاپ را روی پاهای خود قرار ندهید و هنگام کار با آن‌ سعی کنید تا حد ممکن از لپ تاپ خود فاصله داشته باشید.
  • موبایل یا لپ تاپ روشن را هنگام خواب کنار سر خود قرار ندهید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «کم خوابی چه بر سر سلامتی شما می‌آورد؟» را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا گورخرها خط‌های راه راه سیاه و سفید دارند؟

یکی از دلایل جالب راه راه بودن بدن گورخرها، حفظ رطوبت متناسب با جریان گرما و سرما می‌باشد.…