خانه نکات حقوقی با ازدواج مجدد مادر حضانت فرزند از او سلب می‌شود؟

با ازدواج مجدد مادر حضانت فرزند از او سلب می‌شود؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر اساس قانون تحت شرایط خاصی حضانت فرزند از مادر به پدر می‌رسد.
حضانت فرزند

در قانون حضانت و نگهداری طفل حق و تکلیف قانونی پدر و مادر است؛ اما در صورت طلاق مسئله حضانت با یکی از والدین مطرح می‌‎شود. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع حضانت فرزند در صورت ازدواج مادر می‌پردازیم.

حضانت فرزند در صورت ازدواج مادر

به استناد ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی در صورتی‌ که مادر ازدواج کند، حضانت فرزند با پدر است. در این ماده آمده اگر مادر در مدتی که حضانت طفل را به عهده دارد مبتلا به جنون شود یا با فرد دیگری ازدواج کند، حق حضانت با پدر خواهد بود، البته تحت شرایط خاصی هم حضانت با مادر خواهد بود.

ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی می‌گوید هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل در‌ معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای اقربای طفل (نزدیکان) یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل‌ مقتضی بداند، اتخاذ کند.

حضانت فرزند

اعتیاد زیان‌آور به الکل، مواد مخدر و قمار، اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا، ابتلا به بیماری‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی، سوءاستفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشا، تکدی‌گری و قاچاق، تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است.

حال در صورتی که پدر بنا به شرایط فوق صلاحیت نداشته باشد، حضانت با مادر خواهد ماند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر بعد از عقد می‌توان مهریه را تغییر داد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تقسیم ارث در زمان حیات چگونه است؟

هر کسی آزاد است که در مورد اموالش به هر شکلی تصمیم بگیرد. اما براساس قانون کسی نمی‌تواند و…