خانه دانستنی ها چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محققان پس از انجام بررسی روی پاهای پنگوئن موفق به کشف خاصیت ضد یخ بودن پرهای این پرنده شدند
چگونگی یخ نزدن پنگوئن ها

جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند به صورت مداوم دو ماه روی یخ بایستند و در بادهای سردی که دمای کمتر از منفی ۵۹ درجه سیلسیوس دارند، دوام بیاورند. برای دانستن چگونگی یخ نزدن پنگوئن ها این بخش از مجله دلتا را مطالعه نمایید.

راز ضدیخ بودن پای پنگوئن‌ها چیست؟

پای پنگوئن گرما را از طریق محدود کردن خون رسانی در هوای سرد در درون خودش نگه می‌دارد و دمای پا را تا حدی بالا نگه می‌دارد که از یخ زدن جلوگیری کند.

در واقع پاهای پنگوئن شبیه به یک سیستم تبادل گرما عمل می‌کند، رگ‌های خونی وارد شده به قسمت پای پنگوئن بسیار باریک است و به صورت قوسی شکل به یکدیگر نزدیک هستند و خونی را که از قسمت‌های دیگر بدن سرد شده و به قسمت پا می‌ریزد را گرم می‌کنند در واقع خون از قسمت بالای بدن شروع به گرم شدن می‌کند و به پای پنگوئن می‌ریزد و دوباره با سرما بالا می‌رود، گرم می‌شود و پایین می‌آید.

چرا بال پنگوئن‌ها یخ نمی‌زند؟

آیا می دانستید پنگوئن‌ها در سردترین محیط‌های جهان زندگی می‌کنند، اما به ندرت روی پرهایشان یخ پیدا می‌شود؟ در واقع پر آن‌ها ویژگی ضد یخ دارند. پر پنگوئن‌ها از تارهای بسیار ریز میکرومتری در هم گره خورده تشکیل شده‌ است. این تارها مانع از تشکیل کریستال‌های آب و یخ می‌شوند زیرا در کنار هم شبکه‌ متراکمی از فیبر را تشکیل می‌دهند که آب نمی‌تواند به آن نفوذ کند. این ساختار، سطح پر را بسیار لغزنده کرده و سبب می‌شود یخ به آن نچسبد.

پنگوئن ها

پنگوئن‌ها چگونه از تخم‌هایشان در سرما حفاظت می‌کنند؟

پنگوئن‌های نر یک عدد تخم را در قسمت بالای پای خود به مدت دو ماه در سرمای زمستان نگه می‌دارند. در حالی که در همان زمان پنگوئن‌های ماده در حال پیدا کردن غذا هستند. آن‌ها همچنین با پوست شکم خود یک پوشش روی تخم‌ها ایجاد می‌کنند تا آن‌ها را گرم نگه دارند.

اگر پنگوئن‌های ماده در زمان مناسب با غذا برنگردند، پنگوئن‌های نر به مدت چند روز از طریق سلول‌های خاصی که در گلوی آن‌ها شیر تولید می‌کند به فرزندانشان غذا می‌دهند.

بیشتر بخوانید: مطلب «ساخت خنک کننده بی‌نیاز از برق با الهام از کوهان شتر» را در مجله دانستنی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

روش‌های نگهداری گیاهان و گل‌های خانگی

انتخاب گلدان و گیاهان سالم و عاری از بیماری نیز یکی از شرایط عمده برای جلوگیری از گسترش آ…