خانه دانستنی ها تاثیر اینترنت بر مغز

تاثیر اینترنت بر مغز

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شاید ترسناک به نظر برسد اما ممکن است واقعا یک روز اینترنت، مغز ما را بخورد. از غلوآمیز بودن این جمله که بگذریم، واقعا به این نکته فکر کرده‌اید که استفاده روزمره از اینترنت و دلبستگی بی‌حد ما به فضا مجازی با مغزمان چه می‌کند؟!
اثر اینترنت بر مغز

اینترنت کمتر از ۳ دهه است که به زندگی ما وارد شده و تاثیر زیادی بر روابط‌ انسانی و نقل و انتقال اطلاعات گذاشته است، با این همه دانشمندان هنوز نمی‌دانند تاثیر دنیای آنلاین بر مغز ما چگونه است؟ در این نوشتار از بخش دانستنی مجله اینترنتی دلتا به بررسی تاثیر اینترنت بر مغز می‌پردازیم.

تاثیر اینترنت بر مغز

بررسی جدیدی که توسط محققان پنج دانشگاه در ایالات متحده، انگلستان و استرالیا انجام شده می‌گوید که تجربیات و آموزش‌های آنلاینی که زمان استفاده از اینترنت به دست می‌آوریم، می‌تواند تاثیر به‌سزایی بر تغییرات ساختاری و توانایی مغز در طول زمان داشته باشد.

محققان ابتدا بر تاثیر انجام چند فعالیت آنلاین بر مغز انسان تمرکز کردند. شواهد نشان داد که انجام کارهای متعدد به این صورت، عملکرد افراد را بهبود نمی‌بخشد. در واقع، انجام چندکار آنلاین توجه و تمرکز افراد را مختل می‌کند و آن‌ها را درگیر حواس‌پرتی جدید می‌کند.

کارمند ارشد این پژوهش می‌گوید: «جریان بی‌حد و اندازه‌ای از اعلان‌ها (نوتیفیکیشن‌ها) از طریق اینترنت، ما را به سمت توجه مداوم تشویق می‌کند. با این حال، برای یافتن اثرات کوتاه مدت و طولانی ‌مدت این نوع رفتار روی جوانان، تحقیقات بیشتری لازم است.»

اثر اینترنت بر مغز

در مرحله دیگری از این پژوهش، محققان اثرات استفاده از اینترنت بر حافظه را مطالعه کردند. آن‌ها در بررسی‌هایشان متوجه شدند، در حالی که نسل‌های قبلی مجبور بودند واقعیت‌های زندگی روزمره را به ذهنشان بسپارند، انسان‌های مدرن اکنون می‌توانند محتوای واقعی را به اینترنت منتقل کنند. این نکته در واقع ممکن است مزایایی برای مغز به همراه آورد و این اجازه را می‌دهد تا افراد، روی دیگر وظایف و اهداف بلند پروازانه‌شان متمرکز شوند. به این ترتیب در واقع شما برای ذخیره اطلاعات، کمتر از مغزتان کار می‌کشید.

پیشنهاد مطالعه: در مجله دانستنی دلتا مطلب «آیا تشخیص ابتلا به ویروس کرونا با اپل واچ ممکن است؟» را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

آیا حیات در مریخ وجود دارد؟!

در مریخ هیچ اتفاقی به از‌بین‌رفتن یا محو کامل حیات منجر نشده است. بنابراین، ممکن است امروز…