عادات غلطی که ما را دچار اختلالات مغزی می‌کند

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اکثر ما هنوز از بسیاری از عادت‌های خاص که باعث بروز اختلالات مغزی می‌شوند، بی‌خبر هستیم.
اختلالات مغزی

اگرچه بیماری‌های شناختی با عوامل ژنتیک و سن ارتباط دارند، برخی از شیوه‌های غلط زندگی که هر روز تکرار می‌شوند، نیز می‌توانند بر عصب‌ها و بافت‌های مغزی آسیب رسانده و بر وقوع این بیماری‌ها تاثیر بگذارند. در این نوشتار از مجله اینترنتی دلتا به بررسی عوامل موثر در اختلالات مغزی می‌پردازیم.

عوامل موثر در اختلالات مغزی

برخی از عاداتی که سبب به وجود آمدن اختلالات مغزی می‌شوند عبارتند از:

کم خوابی

خواب کم کیفیت کارایی جسمی، سلامت ذهنی و عاطفی را کاهش می‌دهد و منجر به افزایش هورمون‌های استرس می‌شود. در نتیجه توانایی فرد برای حل مشکلات روزمره کاهش می‌یابد.

در معرض آلودگی هوا قرار نگیرید

قرار گرفتن طولانی مدت در آلودگی هوا، حتی اگر میزان آلودگی کم باشد به بروز بیماری‌های شناختی مغز و ایجاد تغییرات ساختمانی در آن منجر می‌شود. دانشمندان دریافتند کسانی که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند،‌ مغزهای کوچکتری خواهند داشت و میزان بروز سکته‌های مغزی در آنان، بیشتر از دیگران است.

مواد قندی را بیش از حد مصرف نکنید

مصرف بیش از حد شکر تصفیه شده با ابتلا به بیماری‌های متابولیک و مغزی ارتباط نزدیک دارد. قند در بسیاری از غذاها و رژیم‌های ما وجود دارد و تولید مواد شیمیایی مغز را کاهش می‌دهد و به مرور زمان بر عملکرد آن تاثیر منفی می‌گذارد. مصرف روزانه شکر تصفیه شده یکی از علل ابتلا به اضطراب، افسردگی و زوال عقل است.

اختلالات مغزی

سیگار کشیدن

سموم موجود در سیگار اندام‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مواد سمی باعث سرعت بخشیدن به روند پیری مغز شده و علت مهمی برای ابتلا به اختلال در عملکرد شناختی است. ابتلا به آلزایمر با سیگار ارتباط نزدیک دارد.

به اندازه کافی آب بنوشید

عدم مصرف آب یکی از عواملی است که بر ضعف زودرس بافت مغز تاثیر می‌گذارد. از دست دادن آب بدن سطوح انرژی را کاهش می‌دهد و تمرکز را نیز سخت‌تر می‌کند. قسمت عمده مغز از آب تشکیل شده و این یعنی کاهش آب بدن با کاهش عملکردها و کاهش اکسیژن مغز ارتباط دارد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب توالتی که فضولات را به پول تبدیل می‌کند! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین بیماری‌های دنیا را بشناسید!

همگام با رشد جمعیت جهان، بی‌شک شاهد ظهور اشکال جدید بیماری‌ها نیز خواهیم بود. در این مطلب …