۶ علامت خاموش ابتلا به پیش ‌دیابت

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مرحله پره دیابت یا همان پیش دیابت یعنی قند خون بالاتر از سطح نرمال است ولی در حدی بالا نیست که بتوان آن را دیابت در نظر گرفت.
پیش دیابت

پیش دیابت به عنوان عارضه عدم تحمل گلوکز نیز شناخته می‌شود، معمولا هیچ علامت خاصی ندارد. این حالت اغلب قبل از ابتلای جدی به دیابت نوع دوم بروز می‌کند. در این مطلب از مجله دلتا به ۶ علامت خاموش پیش دیابت که به اندازه دیابت شیرین نیست ولی خود عامل خطر بزرگی به شمار می‌آید، اشاره شده است. با ما همراه باشید.

۶ علامت خاموش پیش دیابت

پوست تیره: اگرچه پیش دیابت همیشه نشانه‌های آشکاری ندارد اما عامل خطرناک آن بروز تکه‌های تیره روی پوست گردن و مفاصل است.

عدم تحرک: عدم فعالیت بدنی به اختلالات روانی از جمله افسردگی پیوند داده می‌شود، اما به دلیل شروع مقاومت افراد به انسولین در مرحله پیش دیابت، میل به فعالیت بدنی کمتر می‌شود. این در حالی است که ورزش منظم خطر ابتلا به دیابت را تا ۷۰ درصد نسبت به افراد غیر فعال کاهش می‌دهد.

کمبود خواب: در حالی که گاهی اوقات پره دیابت علائمی از جمله خستگی را به همراه دارد، کسانی که کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز می‌خوابند، در معرض خطر بالاتر از ابتلا به پیش دیابت هستند.

پیش دیابت کمبود خواب

تاری دید یکی از نشانه‌های هشدار دهنده ابتلا به پیش دیابت است. بالا و پایین رفتن ناگهانی قند خون می‌تواند قابلیت تمرکز چشم را به هم بزند و باعث تاری دید شود. تاری دید به محض این‌ که سطح قند خون به حالت طبیعی بازگردد از بین می‌رود.

افزایش تشنگی یکی از شناخته‌شده‌ترین علائم پره دیابت و دیابت است، تشنگی بیش از حد در جواب قند اضافی موجود در خون اتفاق می‌افتد.

زخمی که دیر خوب می‌شود: اگر دچار کبودی یا زخمی شده‌اید که دیر از بین می‌رود، می‌تواند نشانه هشدار دهنده پیش دیابت باشد. قند خون بالا گردش خون را کند می‌کند، به همین دلیل زمان می‌برد تا پوست خود را ترمیم کند. این وضعیت حتی باعث رشد باکتری‌ها و قارچ می‌شود، که به معنای دوباره عفونت روی پوست است.

نکته آخر

همواره پزشکان برای تشخیص به موقع پره دیابت اهمیت بسیار قائل‌اند چرا که معالجه و بهبود شرایط نامساعد در (پره دیابت) ممکن است از بروز مشکلات جدی در سلامت افراد پیشگیری کند. مطالعات اخیر نشان داده عوارض مرتبط با دیابت، اغلب قبل از تشخیص بالینی دیابت مشخص می‌شود و بر این اساس تشخیص دیابت در مراحل اولیه و نیز مراحل قبل از بروز دیابت دارای اهمیت خاص خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب “کاهش مصرف قند و فواید آن“ را در مجله سلامتی مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

آویشن را برای این خواص حتما بخورید!

آویشن نه تنها یکی از ادویه‌های محبوب در آشپزی امروزی است، استفاده از آن به عنوان دارویی شف…