عوارض باورنکردنی زیاد خوابیدن!

۱۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
عادات خواب روی سلامت جسم و روح ما اثر می‌گذارد. خواب زیاد در مواردی موجب افسردگی می‌شود، خطر چاقی، دیابت، بیماری قلبی و مغزی را نیز افزایش می‌دهد.
مضرات زیاد خوابیدن

زمان زیادی را در رخت‌خواب می‌گذرانید؟ مراقب سلامتی خود باشید. استاندارد خواب مفید برای بزرگسالان هشت ساعت است. تحقیقات بنیاد ملی خواب نشان داده است که برای بزرگسالان بین ۱۸ تا ۶۴ سال، خواب ۷ الی ۹ ساعت طبیعی است. اگر برخی از ما عادت داریم که آخر هفته‌ها بیشتر بخوابیم، احتمالا مشکل زیادی متوجه ما نباشد اما اگر به طور مرتب بیش از ۹ ساعت می‌خوابیم، برای بررسی دقیق‌تر خودمان را آماده کنیم. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مضررات زیاد خوابیدن می‌پردازیم.

مضرات زیاد خوابیدن

جالب است بدانید که عادات خواب ما روی سلامت جسم و روح ما اثر می‌گذارد. برخی از مضرات زیاد خوابیدن عبارتند از:

اختلال در عملکرد مغز

خواب نقش مهمی در مغز ایفا می‌کند. در حالت خواب مغز ما پردازش می‌کند. عملکرد شناختی مغز در هفت ساعت در بهینه‌ترین حالت قرار دارد. خواب بیشتر یا کم‌تر از هفت ساعت روی عملکرد شناختی اثر منفی دارد.

چاقی

خواب بیش از حد یا خیلی کم می‌تواند وزن شما را تحت تاثیر قرار دهد. یک مطالعه جدید نشان داده است افرادی که هر شب ۹ الی ۱۰ ساعت می‌خوابند، ۲۱ درصد بیشتر از افرادی که بین هفت الی هشت ساعت می‌خوابند، در یک دوره ۶ ساله چاق می‌شوند.

سردرد

برای افرادی که مستعد سردرد هستند، خواب طولانی می‌تواند موجب سردرد شود. این امر به دلیل تاثیر بیش از حد بر انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز از جمله سروتونین است. افرادی که در طول روز بیش از حد می‌خوابند، ممکن است صبح خود را با سردرد شروع کنند.

افسردگی

اگرچه بی‌خوابی بیشتر از خواب زیاد باعث افسردگی است، اما تقریبا ۱۵ درصد از افراد مبتلا به افسردگی، بیش از حد می‌خوابند. این اتفاق ممکن است به نوبه خود افسردگی آن‌ها را بدتر کند.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند ۵ روش جادویی که حالت تهوع را سریع برطرف می‌کنند!

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

این علائم ساده نشانه کم خونی است جدی بگیرید!

مجله دلتا در این مطلب علائم کم خونی در بدن را بررسی می‌کند و در نهایت به معرفی یک معجون خو…