خانه گردشگری جاذبه‌های گردشگری که به زودی غرق می‌شوند!

جاذبه‌های گردشگری که به زودی غرق می‌شوند!

۶
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شاید باستان شناسان آینده باید لباس غواصی به تن کنند! چرا که به گفته محققان، با توجه به آب شدن لایه‌های یخی گرین لند، قطب جنوب و قطب شمال، سطح آب دریا در سراسر جهان در حال بالا آمدن است که این موضوع تهدیدی برای اجتماع‌های کنار آب و اکوسیستم‌های آن می‌باشد، اما در این میان ممکن است به تعدادی از جاذبه‌های زیبا و ثبت شده در یونسکو نیز آسیب برسد.
جاذبه گردشگری در خطر غرق شدن

در سال ۲۰۱۴، تخمین زده شده است که با توجه به تغییرات زیست محیطی ممکن است تا سال ۲۱۰۰، یک پنجم میراث ‏جهانی یونسکو و چندین جاذبه گردشگری در خطر غرق شدن باشند. هر چند در حال حاضر تمام تلاش‌ها برای بقای این جاذبه‌های باستانی انجام می‌شود اما بد نیست برخی از آن‌ها را بشناسیم تا شاید پیش از آن‌که به زیر آب بروند و بازدید از آن‌ها نیاز به لباس غواصی داشته باشد‏،آن‌ها را از نزدیک ببینیم.‏ ‏‏با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

خانه اپرا سیدنی ‏‎(Sydney Opera House)‎

خانه اپرای سیدنی شاید از جدیدترین جاذبه‌های اعجاب انگیزی باشد که در یونسکو ثبت شده است و در دسته جاذبه گردشگری در خطر غرق شدن قرار می‌گیرد. خانه اپرا در مرکز شهر ‏سیدنی واقع شده است و اگر چه فقط ۴۳ سال دارد اما به عنوان یکی از برجسته‌ترین و متمایزترین ساختمان‌های قرن بیستم شناخته ‏شده است اما خانه اپرا فقط ۴ متر از سطح آب بالاتر است و بالا آمدن سطح آب خطری جدی برای این ساختمان مشهور به شمار ‏می‌رود.‏ ‏‏‏ ‏‏‏‏

مجسمه‌های موآی در جزیره ایستر ‏‎(The Moi of Easter Island)‎‏

موآی‌ها، مهم‌ترین مظهر فرهنگی جزیره ایستر و از معروف‌ترین جاذبه‌های جهانگردی است که ۲۸۸ عدد از آن‌ها روی سکوهای عظیمی به نام «آهو» (‏Ahu‏) ایستاده‌اند، این مجسمه‌ها نیم‌تنه هستند و به «سرهای جزیره ایستر» مشهورند. با توجه به این‌که مجسمه‌ها در ساحل قرار گرفته‌اند تغییرات آب و هوا و به‌خصوص ‏بالا آمدن سطح آب تاثیر زیادی به روی آن‌ها خواهد داشت.

مجسمه موآی، جاذبه گردشگری در خطر غرق شدن

غارهای الفنتا ‏‎(The Elephant Caves)‎‏‏‏

در غرب هند جزیره‌ای به نام الفنتا قرار گرفته است که در آن مجموعه‌ای از غارها حکاکی شده و تاریخی وجود دارد. گفته می‌شود این مجسمه‌ها و حکاکی‌های داخل غار مربوط به ۱۵۰۰ سال پیش می‌شود که متعلق به فرقه هندو است. این غارها در ‏حال حاضر نیز تحت تاثیر بادهای موسومی، زباله‌ها، کارخانه‌های صنعتی اطراف و رسوخ آب هستند. گرمایش زمین و بالا ‏آمدن سطح آب نیز خطر دیگری برای این غارهای باستانی محسوب می‌شود. ‏ ‏

غارهای الفنتا، جاذبه گردشگری در خطر غرق شدن

مونت سن میشل ‏‎(Mont Saint-Michel)‎‎

مونت سن میشل یک جزیره کوچک در ناحیه نورمندی فرانسه است که در یک کیلومتری شمال غربی این کشور قرار گرفته ‏است. این جزیره کوچک سنگی مربوط به قرون وسطی می‌شود و دارای یک کلیسای بسیار قدیمی است. جزر و مد آب که ‏بالا باشد رفتن به این جزیره غیر ممکن است اما زمانی که جزر و مد کم است و آب‌ها حالت ساکنی دارند توریست‌ها از میان زمین‌های گلی به این شهر کوچک می‌روند. با وجود سختی وغیرقابل دسترس بودن این منطقه در بیشتر روزها، مونت سن میشل ‏سالانه بیش از سه میلیون بازدیدکننده دارد.

مونت سن میشل، جاذبه گردشگری در خطر غرق شدن

پیشنهاد مطالعه: در مجله گردشگری دلتا، مطلب “جهنم را از نزدیک ببینید!” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

دریاچه‌ای با ۲ میلیون عروس دریایی!

دریاچه‌های موجود در سطح این جزیره در پالائو به وسیله شکاف در صخره‌های آهکی به اقیانوس راه …