آیا در صورت خیانت شوهر می‌توان طلاق گرفت؟

۱۴
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از راه‌های اثبات خیانت این است که زن باید مدارک اثباتی رابطه مرد با زن دیگر را پیدا کند.
طلاق در صورت خیانت شوهر

در دنیایی که ما امروزه در آن زندگی می‌کنیم متاسفانه خیانت به شدت رواج یافته و افراد به هر دلیلی و به هرگونه‌ای این کار زشت را انجام می‌دهند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی امکان طلاق در صورت خیانت شوهر می‌پردازیم.

ازدواج زن و مرد با همدیگر و تشکیل یک زندگی مشترک نیاز به وفاداری و صداقت دو طرف داشته و هیچ کدام از آنها نیز نمی‌توانند ناسازگاری و عدم‌تفاهم در زندگی مشترک را بهانه‌ای برای برقراری رابطه غیر اخلاقی و نا‌مشروع قرار دهند.

طلاق در صورت خیانت شوهر

مردها می‌توانند با اجازه از سوی همسر اول و دادگاه، ازدواج دائم یا موقت با یک زن دیگر داشته باشند اما اگر ازدواج مجدد آن‌ها بدون اجازه همسر یا دادگاه باشد و یا اینکه مردی دارای رابطه نامشروع و غیراخلاقی با زن نامحرم باشد، می‌توان گفت که خیانت کرده است.

براساس قانون، روابط نامشروع مرد با زن نامحرم تحت هر شکلی جرم شناخته می‌شود و مجازات دارد اما باید بدانید که به صورت کلی رابطه مردی به غیر از همسر خود نمی‌تواند سبب موارد طلاق به دلیل خیانت همسر باشد مگر این‌که زن دلایل کافی برای اثبات خیانت مرد داشته باشد تا بتواند حکم طلاق خود را بگیرد.

اثبات خیانت

زن می‌تواند از اقرار مرد یا صیغه‌نامه، استفاده کند و در دادگاه خانواده درخواست طلاق بدهد. البته در صورتی زن می‌تواند با داشتن این دلیل درخواست طلاق خود را ثبت کند که این موضوع (عدم ازدواج مجدد مرد) در سند ازدواج آن‌ها شرط شده باشد، در غیر این صورت خیانت مرد نمی‌تواند دلیلی بر طلاق زن باشد.

خیانت شوهر

اگر صیغه‌نامه پیدا نشد و در دفاتر رسمی ازدواج نیز این موضوع ثبت نشده باشد چطور می‌توان خیانت مرد به زن را ثابت کرد؟

در این مورد زن می‌تواند با دلایل کافی از همسر خود شکایت کند، در این راه مرد باید به دلیل جلوگیری از مجازات کیفری، اقرار به ازدواج موقت خود کرده و صیغه‌نامه را به دادگاه تحویل دهد. زن نیز می‌تواند از اقرار مرد یا صیغه‌نامه، استفاده کرده و در دادگاه خانواده درخواست طلاق بدهد.

البته در صورتی زن می‌تواند با داشتن این دلیل درخواست طلاق خود را ثبت کند که این موضوع ( عدم ازدواج مجدد مرد ) در سند ازدواج آن‌ها شرط شده باشد، در غیر این صورت خیانت مرد نمی‌تواند دلیلی برای طلاق زن باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطالب بیشتر مطلب، چگونه می‌توان عدم تمکین زن را اثبات کرد؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟

مراحل انحصار وراثت پیچیدگی‌های بسیار زیادی دارد که ممکن است مراحل انجام این کار را طولانی …