خانه سلامتی سیگار با پوست و مو چه می‌کند؟

سیگار با پوست و مو چه می‌کند؟

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برخی پزشکان توصیه می‌کنند برای از بین بردن نشانه‌های پوستی ناشی از سیگار، از روش‌های درمانی لیزر و لایه برداری پوست بهره ببرند.
تاثیر سیگار بر پوست و مو

سیگار کشیدن علاوه بر این که قلب را ضعیف می‌کند، روی ریه‌ها و استخوان نیز تاثیر می‌گذارد، احتمال باروری و سکته مغزی را افزایش می‌دهد، عارضه مهم دیگری هم دارد و آن تغییراتی ناخوشایند در پوست و مو است. با مطلب تاثیر سیگار بر پوست و مو همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

تاثیر سیگار بر پوست و مو

ناهمواری پوست: سیگار کشیدن روی رگ‌های خونی، رگ‌هایی که اکسیژن و مواد مغذی را به کل بدن می‌رساند اثر می‌گذارد. زمانی که پوست از نظر این مواد مغذی محروم شود، حتی در سنین پایین تغییراتی ایجاد می‌گردد. افراد سیگاری اغلب رنگ پریده هستند.

افتادگی و چین و چروک پوست: دود تنباکو حاوی بیش از ۴ هزار ماده شیمیایی سرطان‌زا است. این مواد همچنین به کلاژن و آلاستین دو جز اصلی پوست آسیب می‌رساند. حتی کسانی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، این ضایعات پوستی را تجربه می‌کنند؛ یعنی افتادگی و چین و چروک‌های عمیق پوست.

تاثیر سیگار بر پوست

چین و چروک در اطراف لب: آسیب به آلاستین روی سلامت پوست اطراف دهان نیز تاثیر می‌گذارد و منجر به پیری زودرس با ایجاد خطوط عمیق در اطراف پوست لب می‌شود.

لکه‌ها روی ناخن و انگشتان: توتون و تنباکو منجر به بروز لکه‌هایی روی ناخن‌ها و پوست دست می‌شود. این اتفاق ناشی از سیگار کشیدن مزمن است. خوشبختانه بعد از ترک سیگار این تغییرات محو می‌شود.

ریزش مو: کشیدن سیگار منجر به فرایند ریزش مو می‌شود و این روند با بالاتر رفتن سن وخیم‌تر می‌شود. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که طاسی در مردان سیگاری شایع‌تر است.

پسوریازیس: افراد سیگاری در معرض این بیماری پوستی ناخوشایند و ناراحت کننده قرار می‌گیرند. پسوریازیس اغلب منجر به ضخامت و پوست فلس دار در آرنج، سر، دست، یا پا می‌شود.

چین و چروک چشم: این چین و چروک‌ها اگرچه با افزایش سن ایجاد می‌شود اما در سیگاری‌ها بسیار عمیق‌تر است.

بهبود ظاهر بعد از ترک: بعد از این که سیگار را ترک کنید، جریان خون بهبود می‌یابد در نتیجه پوست شروع به دریافت اکسیژن بیشتر می‌کند. دندان‌ها نیز ممکن است سفیدتر شود ضمن این که لکه‌های انگشتان و ناخن‌ها نیز با ترک سیگار کم رنگ‌تر می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب  «ویتامین‌هایی برای جلوگیری از ریزش مو»  مجله سلامتی دلتا را دنبال کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

علل کمبود آهن خون را بشناسید

کسانی که کم‌خونی دارند اکسیژن موجود در خونشان کم است، در نتیجه قلب مجبور است سخت‌تر کار کن…