خانه گردشگری زیباترین جاده‌ ایران، راهی به سوی بهشت گرگان (+ویدیو)

زیباترین جاده‌ ایران، راهی به سوی بهشت گرگان (+ویدیو)

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در دامنه‌های شمال شرقی البرز و در میانه‌‌ گرگان و شاهرود، می‌توانید زیباترین جاده‌ جنگلی ایران را مشاهده کنید! جاده جنگلی توسکستان، رویایی‌ترین جاده‌ ایران که در ذهنتان هم تصورش نخواهید کرد!
جاده توسکستان

تقریبا ۱۳ کیلومتر بعد از گرگان، جاده‌ای به سمت جنوب منشعب می‌شود که به خاطر اولین روستای این مسیر، جاده‌ توسکستان یا توسکاستان نام ‌گرفته است. با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.
جاده‌ توسکستان منظره‌ای رویایی دارد، به ویژه زمانی که پاییز با همه رنگارنگی‌اش انواع درختان جنگل توسکستان گرگان و بته‌های جنگلی را پر از رنگ کرده باشد. فراموش نکنید که در اوایل زمستان هم هنوز می‌توانید از زیبایی‌های به جا مانده‌ پاییزی جاده‌ ۳۰ کیلومتری توسکستان لذت ببرید.
جاده‌ توسکستان اگرچه بسیار تماشایی است، اما آن‌قدر شیب و پیچ‌های تند دارد که باید هم راننده‌ ماهری باشید و هم ماشینی که با آن سفر می‌کنید، بدون هیچ نقص فنی باشد. به دل جاده که زدید، هرجایی که مناسب دیدید، می‌توانید پارک کنید و برای یک پیاده‌روی چندساعته به دل جنگل بروید. این جنگل زیبا که با جنگل‌های جهان‌نما هم همسایه است، بخشی از پارک هیرکانی است که به‌تازگی به پارک ملی تبدیل شده است.
جاده توسکستان یا توساکستان
در این سفر ایرانگردی هر جای این مسیر که دوست دارید، از خودرو پیاده شده و گردش کنید. البته بهتر است با بلدهای محلی همراه شوید تا در این جنگل گم نشوید. اگر جاده ابری باشد، خوش‌شانسی بزرگی نصیبتان شده؛ چون ابرها جاده و جنگل را می‌پوشانند و توسکستان را به یکی از رویایی‌ترین جاده‌های جنگلی ایران تبدیل می‌کنند.
به یاد داشته باشید برپا کردن آتش و بساط کباب را از ذهنتان دور کنید، چرا که این درختان‌ بسیار خشک‌اند و احتمال آتش‌سوزی در آنجا بسیار بالاست. علاوه بر این، لباس گرم را هم فراموش نکنید. این منطقه در پاییز و زمستان بسیار سرد می‌شود و احتمال بارندگی هم در این فصل‌ها بالاست.
در اواسط جاده‌ توسکستان در میان جنگل انبوه، به کاروانسرای قزلق می‌رسید. رسیدن به فضایی بدون دار و درخت می‌تواند نشانه رسیدن به کاروانسرا باشد. دقت کنید کاروانسرا از جاده توسکستان پیدا نیست و باید از خودرو پیاده ‌شده و حدود ۱۵۰ متر به سمت شرق و شمال شرقی پیاده‌روی کنید تا آن را ببینید. این کاروانسرا که مربوط به دوران اسلامی است و در فهرست آثار ملی هم ثبت شده، در سال ۱۳۷۹ بازسازی و زیبا شده است.

پیشنهاد مطالعه:مطلب “دریاچه ارواح مازندران؛ جذاب و حیرت‌انگیز” را در مجله گردشگری دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

دریاچه‌ای با ۲ میلیون عروس دریایی!

دریاچه‌های موجود در سطح این جزیره در پالائو به وسیله شکاف در صخره‌های آهکی به اقیانوس راه …