خانه سلامتی ۵ راهکار برای داشتن ریه‌های سالم

۵ راهکار برای داشتن ریه‌های سالم

۱۸
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برای افراد مبتلا به بیماری ریوی، عملکرد و ظرفیت ریه ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد.
افزایش ظرفیت ریه

افزایش سن، استعمال دخانیات، آلودگی هوا و عوامل دیگر ممکن است به کاهش عملکرد ریه منجر شود؛ در این صورت باید به فکر راهکارهایی برای افزایش ظرفیت ریه باشید. راهکارهای مختلفی برای افزایش ظرفیت ریه وجود دارد. در این مقاله از مجله دلتا، به بررسی نکاتی در این زمینه می‌پردازیم.

۱. استفاده از ویتامین‌ها

بر مبنای برخی پژوهش‌ها، مصرف برخی ویتامین‌ها از جمله ویتامین D در افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه به افزایش ظرفیت ریه منجر می‌شود. طبق نتایج پژوهش‌ها، با افزودن ویتامین D به برنامه درمانی این افراد، در کنار سایر داروها، برخی بیماران احساس کردند توانایی‌شان برای ورزش بهبود یافت و قدرت عضلات تنفسی‌شان بیشتر شد.

۲. داشتن اعتمادبه‌نفس

نتایج پژوهشی نشان داده است که اعتماد به نفس نقش مهمی در میزان تأثیر ورزش در درمان مبتلایان به بیماری مزمن انسدادی ریه ایفا می‌کند.

۳. تمیز نگه‌داشتن خانه

گردوغبار، آلاینده‌های هوا، گازهای شیمیایی و موارد دیگر باعث تشدید علایم بیماری می‌شود؛ بنابراین تمیز نگه داشتن خانه اهمیت زیادی دارد. از وسایلی که گردوغبار به خود می‌گیرد استفاده نکنید. هر روز گزارش‌های مربوط به دما و کیفیت هوا را دنبال کنید و زمانی که هوای شهر آلوده است، پنجره‌های خانه را ببندید.

بیماری های تنفسی

۴. افزایش استقامت برای انجام تمرینات ورزشی

روش دیگر برای افزایش ظرفیت ریه ، افزایش استقامت برای انجام حرکات ورزشی است. ورزش سبب افزایش ضربان قلب و بهبود تنفس می‌شود؛ بنابراین بدن شما اکسیژن کافی دارد و قلب و ریه‌تان را تقویت می‌کند. متخصصان توصیه می‌کنند حداقل ۳ بار در هفته تمرینات استقامتی انجام دهید.

۵. انجام تمرینات تنفسی

همان‌طور که ورزش هوازی به بهبود سلامت قلب کمک می‌کند، تمرینات تنفسی نیز عملکرد ریه را بهبود می‌بخشد. با پزشک خود در مورد انواع تمرینات تنفسی گفت‌وگو و همراه با او تمرین کنید تا این تمرینات را بر اساس نیازهای شما اصلاح کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب “پاکسازی ریه با روش‌ های طبیعی” را در مجله سلامتی بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

نشانه‌هایی از کبد چرب که باید آن را جدی گرفت!

کبد عضوی از بدن است که سموم بدن را دفع می‌کند. در صورتی‌ که کبد از عهده این کار برنیاید، ن…