رکود مسکن، پیامد گرانی مصالح ساختمانی

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه

یکی از اعضای هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران معتقد است: با گران شدن مصالح ساختمانی، رکود در بازار مسکن دور از انتظار نخواهد بود .

به گزارش مجله دلتا به نقل از فارس، سعید آسویار گفت: واحدهای مسکونی موجود که ساخت آن‎ها به پایان رسیده و به فروش نرفته‌اند با مصالح ساختمانی قبل از گرانی ساخته شده‌اند و تا دو سال دیگر خانه‎های جدید گران ساخت، وارد بازار می‌شوند.

رکود مسکن، پیامد گرانی مصالح ساختمانی

وی افزود: متأسفانه باید گفت که قیمت مسکن در آینده باز هم افزایش می‎یابد چرا که ساختمان‌های آماده تحویل در بازار با مصالح ساختمانی ارزان تر و به عنوان مثال با میلگرد کیلویی ۱۷۰۰ تومان ساخته شده و اکنون که قیمت میلگرد به هر کیلوگرم ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان رسیده است به طور قطع وقتی ساخت‎و‎ساز با این قیمت‌ها صورت گیرد و دو سال دیگر وارد بازار شود ،تفاوت عمده در قیمت تمام شده مسکن به خوبی مشهود خواهد بود.

آسویار با بیان اینکه با تثبیت قیمت‌ها در بازار ارز و سهام، نقدینگی وارد بازار مسکن خواهد شد، اظهارداشت: رشد قیمت مسکن باعث می شود به دلیل ناتوانی خریداران، بخش مسکن وارد رکود شود. او در عین حال توصیه کرد که متقاضیان مسکن برای خرید اقدام کنند و منتظر ارزان شدن نمانند.

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران ادامه داد: وقتی قیمت میلگرد، زمین، عوارض، انشعاب آب، برق و گاز سه برابر رشد کرده است باید منتظر افزایش قیمت تمام شده مسکن در ماه‌های آینده نیز بود.

وی تصریح کرد: متأسفانه مسکن به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل و همین موضوع باعث شده است که قیمت مسکن همواره رشد داشته باشد.

او گفت: از زمانی که قیمت میلگرد سه برابر شده است اکثر کارخانه‌های تولیدکننده آهن و میلگرد ترجیح می‌دهند آهن‌آلات و میلگرد تولیدی را صادر کنند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

سفری که میزبان آن ارواح هستند

تاکنون از مکان‌های ترسناک بسیاری با شما سخن گفتیم. این بار و در سفری متفاوت، به جایی خواهی…