خانه سلامتی ویتامین‌هایی برای جلوگیری از ریزش مو

ویتامین‌هایی برای جلوگیری از ریزش مو

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برخی اوقات ریزش مو به خاطر کمبود ویتامین رخ می‌دهد. چنین شرایطی را می‌توان به کمک اضافه کردن مواد غذایی غنی از ویتامین به رژیم غذایی یا استفاده از مکمل بهبود بخشید.
ویتامین های ضروری برای ریزش مو

ظاهر مو نقش مهمی در زیبایی افراد دارد. به همین خاطر از دست دادن و ریزش مو به خصوص زمانی که به نظر می‌رسد کاری از دستتان بر نمی‌آید می‌تواند تجربه آزاردهنده‌ای باشد. اما آیا می‌دانستید که برای رشد مو ویتامین‌های مختلفی وجود دارد؟ در حقیقت، نبود مواد مغذی در بدن، همچون کمبود ویتامین‌ها فاکتور اصلی ریزش مو محسوب می‌شود. در این نوشتار از مجله اینترنتی دلتا ویتامین های ضد ریزش مو را بررسی می‌کنیم.

ویتامین های ضد ریزش مو

واقعیت این است که ریزش مو فرایند پیچیده‌ای است که موارد متعددی همچون ژنتیک، مکانیسم‌های هورمونی و محیطی، در آن نقش دارد. فولیکول‌های مو همانند پوست ما در معرض محرک‌های داخلی و خارجی قرار دارند. برخی از ویتامین‌ها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و می‌توانند با فاکتورهای خارجی ریزش مو مبارزه کنند؛ برخی از ویتامین‌ها نیز می‌توانند سطح هورمون‌ها را متعادل سازند و جلوی ریزش مو را بگیرند. در ادامه با ما همراه شوید تا ویتامین‌های ضروری برای سلامت موها را معرفی کنیم:

ویتامین ب کمپلکس

بیوتین و پانتوتنیک اسید (ویتامین B5) برای درمان ریزش مو مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بیوتین می‌تواند با ساخت مجدد مو به آن‌ها کمک کند ریزش کمتری داشته باشند. موها ممکن است به خاطر استفاده بیش از حد از شامپو، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده از سشوار و صاف کردن آسیب دیده باشند. یکی از نشانه‌های اصلی کمبود بیوتین در بدن، ریزش موها است. کمبود این ویتامین ممکن است به خاطر سیگار کشیدن، عملکرد نادرست کبد یا حتی بارداری رخ دهد.

ویتامین های ضروری برای ریزش مو

ویتامین C

با افزایش سن، تولید رادیکال‌های آزاد افزایش می‌یابد و مقدار آنزیم‌هایی که از بدن دفاع می‌کنند کاهش پیدا می‌کند. همین امر به ساختار سلولی آسیب وارد می‌کند و باعث نابودی موها می‌شود. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان می‌تواند با استرس اکسیداتیوی که به ریزش یا سفید شدن موها می‌انجامد مبارزه کند.

ویتامین D

فولیکول‌های مو بسیار حساس به هورمون هستند؛ ویتامین D  نقش مهمی در هوموستازیس کلسیم، تنظیم سیستم ایمنی و تمایز رشد سلول دارد. در جهان علمی، شناخته شده است که طاسی منطقه‌ای معمولا در بیماران مبتلا به کمبود ویتامین D دیده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از میوه‌های مفید برای دیابت مطلب «بهترین میوه ها برای مبتلایان به دیابت» را در مجله سلامتی مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

علل کمبود آهن خون را بشناسید

کسانی که کم‌خونی دارند اکسیژن موجود در خونشان کم است، در نتیجه قلب مجبور است سخت‌تر کار کن…