درخشان‌ترین دنباله‌دار آسمان ۲۰۲۱

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
میلیارد‌ها دنباله دار در کمربند کوئیپر و حتی دورتر، گرد خورشید ما می‌چرخند.
درخشان ‌ترین دنباله دار

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از کشف درخشان ‌ترین دنباله دار سال نو میلادی خبر داد و گفت:  اولین دنباله دار کشف شده در سال نو میلادی، یکشنبه، ۱۴ دی با نام C / ۲۰۲۱ A ۱  یا Leonard در رصدخانه Mount Lemmon آریزونا توسط اخترشناس Greg Leonard شناسایی شده است. با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

درخشان‌ ترین دنباله دار

بر اساس پیش بینی اخترشناسان این دنباله دار ممکن است به درخشان ‌ترین دنباله دار ۲۰۲۱ تبدیل شود. دنباله دار لئونارد در حال حاضر بین مدار سیارات برجیس و بهرام (مشتری و زحل) قرار دارد و به سمت داخل منظومه خورشیدی حرکت می‌کند. این دنباله دار دوشنبه، ۱۳ دی ۱۴۰۰ به نزدیک‌ترین فاصله با خورشید خواهد رسید.

طبق تخمین ناسا دنباله دار لئونارد، حدود ساعت ۱۷:۴۳ روز یکشنبه، ۲۱ آذر سال ۱۴۰۰ خورشیدی به کم‌ترین فاصله با زمین رسید؛ این فاصله ۳۴،۹۰۷،۴۶۴ کیلومتری زمین خواهد بود. ممکن است قدر روشنایی این دنباله‌دار به ۵ یا حتی ۴ برسد و با چشم غیرمسلح نیز به دور از نور مزاحم و آلودگی هوای شهر‌ها دیده شود.

موقعیت دنباله دار لئونارد در بامداد پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰، حدود ۹۰ دقیقه قبل از طلوع خورشید

درخشان ‌ترین دنباله دار2021

دنباله دار‌ها چه اجرامی است؟

یکی از مطالب جالب دانستنی آسمان شب درباره دنباله دار‌ها است. دنباله دار‌ها بزرگ‌ترین اجرامی هستند که به هیچ چیز نزدیک نیست، یعنی حجم بسیار زیاد و جرم کم دارد. اجرامی از یخ و گرد و غبار که به دور خورشید می‌چرخند و گاهی اوقات در آسمان زمین قابل مشاهده است.

دم یک دنباله دار میلیون‌ها کیلومتر در فضا کشیده شده است اما هسته دنباله دار‌ها نسبتا کوچک و با قطر چند کیلومتر، به صورت گلوله‌های یخ و گرد و غبار است. جالب است بدانید که هسته دنباله دار‌ها سیب زمینی شکل است.

وقتی دنباله دار‌ها به خورشید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند، گیسوی دنباله دار گرم و دم پشت سر آن، کشیده و کشیده‌تر خواهد شد و گرد و غبار و گاز‌ها از گیسو به بیرون رانده می‌شود و دم را شکل می‌دهد.

این دم دارای دو بخش است که یکی دم یونی گازی و در اثر باد‌های خورشیدی، در راستای محل قرار گیری خورشید شکل می‌گیرد و دیگری دم غبار است که در مسیر حرکت دنباله دار، در خلاف سمتی که مهر تابان قرار دارد، ایجاد می‌شود و هنگام دور شدن دنباله دار، دم از هسته و گیسو جلوتر قرار دارد.

گاهی اوقات چنان دم کشیده می‌شود که ممکن است بزرگ‌تر از فواصل بین سیارات سیستم خورشیدی باشد و درخشان و غول پیکر است.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه «احتمالا شهاب‌سنگ‌ها به زمین آب آورده‌اند»  مجله دانستنی دلتا را دنبال کنید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چند روز بدون آب دوام می‌آوریم؟

در اغلب کشورهای توسعه‌یافته، دسترسی به آب آشامیدنی پاک به‌سادگی بازکردن شیر آب است. اما تق…