ویروس کرونا توسط انسان ساخته نشده است

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به تازگی تیمی از پژوهشگران روسیه به بررسی ساختار ژنتیکی ویروس کرونا پرداخته و دریافتند این عفونت می تواند در نتیجه ترکیب ژن های ویروسی ایجاد شود که باعث شیوع پنومونی حاد در سال های 2002 و 2003 میلادی در گوانگژو چین شده بود.

کمی بیش از یک سال از شیوع جهانی ویروس کرونا می‌گذرد و شواهد نشان می‌دهد این ویروس نخستین بار در شهر ووهان چین ظاهر شده است. سرعت شیوع بسیار بالای این ویروس سبب شد تا تقریبا همه نقاط جهان در فاصله زمانی کوتاهی با تبعات آن درگیر شده و در نتیجه بسیاری از سیاستمداران از این ویروس بهره برداری سیاسی کرده و آن را به سایر کشورها نسبت داده‌اند. در ادامه این مطلب از مجله اینترنتی دلتا درباره ساختار ژنتیکی ویروس کرونا می‌خوانید.

ساختار ژنتیکی ویروس کرونا چگونه است

در این میان اما علم فارغ از جبهه گیری های سیاسی به بررسی منشا اصلی این ویروس پرداخته و پای جانورانی چون پانگولین، خفاش و سمور نیز به میان آمد. تاکنون هیچ یک از پژوهش‌های صورت گرفته نتوانسته‌اند به منشا اصلی و دقیق این ویروس که سلامت بشر را به خطر انداخته اشاره کنند.
الکساندر بوتنکو، رئیس مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروب شناسی وزارت بهداشت روسیه در مصاحبه‌ای مطبوعاتی درباره ساختار ژنتیکی ویروس کرونا اعلام کرد: اثبات مصنوعی بودن ویروس کرونا تقریبا غیر ممکن است.
سازمان بهداشت جهانی نیز در این رابطه اعلام کرد؛ فرضیه ساخت مصنوعی ویروس کرونا در آزمایشگاه غیر محتمل بوده و بدیهی است که نباید انتظار پذیرفتن چنین موضعی را داشت؛ زیرا این مساله تقریبا غیرممکن است که اثبات کنیم ویروس کرونا در آزمایشگاه ظاهر شده و ساخته دست بشر است.
بررسی ژنتیکی این ویروس نشان می‌دهد که این عفونت می‌تواند در نتیجه ترکیبی از ژن‌های ویروسی ایجاد شود که باعث شیوع پنومونی حاد سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی در گوانگژو چین شده و سپس به خفاش منتقل و بار دیگر به انسان رسیده است.
ساختار ژنتیکی این ویروس‌ها بسیار به هم نزدیک هستند. به گفته پژوهشگران، در چنین مواردی، یک ترکیب مجدد بین ژن‌ها رخ داده و این مکانیسم‌های تغییر ویروس معمولا همراه با جهش ژنتیکی است.

پیشنهاد مطالعه: در مجله دانستنی دلتا مطلب «شناسایی دو نوع جدید از ویروس کرونا در آمریکا» را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

تنبیه بدنی چه اثراتی بر مغز کودک دارد؟

یک مطالعه جدید از دانشگاه هاروارد نشان داد که کتک زدن حتی ممکن است بیشتر از آنچه تصور می‌ش…