ویروس کرونا توسط چه کسی ساخته شد؟

۱۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به تازگی تیمی از پژوهشگران روسیه به بررسی ساختار ژنتیکی ویروس کرونا پرداخته و دریافتند این عفونت می‌تواند در نتیجه ترکیب ژن‌های ویروسی ایجاد شود که باعث شیوع پنومونی حاد در سال های 2002 و 2003 میلادی در گوانگژو چین شده بود.
ساختار ژنتیکی ویروس کرونا

کمی بیش از یک سال از شیوع جهانی ویروس کرونا می‌گذرد و شواهد نشان می‌دهد این ویروس نخستین بار در شهر ووهان چین ظاهر شده است. سرعت شیوع بسیار بالای این ویروس سبب شد تا تقریبا همه نقاط جهان در فاصله زمانی کوتاهی با تبعات آن درگیر شده و در نتیجه بسیاری از سیاستمداران از این ویروس بهره برداری سیاسی کرده و آن را به سایر کشورها نسبت داده‌اند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره ساختار ژنتیکی ویروس کرونا می‌خوانید.

منشا اصلی

در این میان اما علم فارغ از جبهه گیری‌های سیاسی به بررسی منشا اصلی این ویروس پرداخته و پای جانورانی چون پانگولین، خفاش و سمور نیز به میان آمد. تاکنون هیچ یک از پژوهش‌های صورت گرفته نتوانسته‌اند به منشا اصلی و دقیق این ویروس که سلامت بشر را به خطر انداخته اشاره کنند.
الکساندر بوتنکو، رئیس مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروب شناسی وزارت بهداشت روسیه در مصاحبه‌ای مطبوعاتی درباره ساختار ژنتیکی ویروس کرونا اعلام کرد: اثبات مصنوعی بودن ویروس کرونا تقریبا غیر ممکن است.
سازمان بهداشت جهانی نیز در این رابطه اعلام کرد؛ فرضیه ساخت مصنوعی ویروس کرونا در آزمایشگاه غیر محتمل بوده و بدیهی است که نباید انتظار پذیرفتن چنین موضعی را داشت؛ زیرا این مساله تقریبا غیرممکن است که اثبات کنیم ویروس کرونا در آزمایشگاه ظاهر شده و ساخته دست بشر است.

ساختار ژنتیکی ویروس کرونا

بررسی ژنتیکی این ویروس از شیوع جهانی ویروس کرونا

بررسی ژنتیکی این ویروس نشان می‌دهد که این عفونت می‌تواند در نتیجه ترکیبی از ژن‌های ویروسی ایجاد شود که باعث شیوع پنومونی حاد سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی در گوانگژو چین شده و سپس به خفاش منتقل و بار دیگر به انسان رسیده است.
ساختار ژنتیکی این ویروس‌ها بسیار به هم نزدیک هستند. به گفته پژوهشگران، در چنین مواردی، یک ترکیب مجدد بین ژن‌ها رخ داده و این مکانیسم‌های تغییر ویروس معمولا همراه با جهش ژنتیکی است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب ۳ حقیقت ترسناک که نگاه‌تان را به دنیا تغییر خواهد داد! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

باورنکردنی اما واقعی، پرورش گیاه در خاک ماه

دانشمندان برای اولین بار توانستند گیاهی را در خاک ماه با موفقیت کشت کنند. نتایج تحقیقات کا…