تفاوت بازار مسکن تهران با شهرستان‌ها

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

درماه‌های اخیر شهروندان تهرانی که می‎خواهند خانه بخرند بیشتر ترجیح می‌دهند از امتیاز خرید تسهیلات استفاده کنند؛ در حالی که در سایر شهرها بیشتر تمایل دارند برای دریافت وام سپرده‌ گذاری کنند.

به گزارش مجله‎ی دلتا به نقل از اقتصاد آنلاین بیش از ۵۰ درصد از کل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات خرید مسکن (تسه) در تهران به فروش می‌رود. به این معنا که شهروندان تهرانی با خرید امتیاز وام مسکن از تسهیلات فوری با سود ۱۷.۵ درصد استفاده می‌کنند اما در شهرستان‌ها اغلب متقاضیان پول خود را نزد بانک مسکن سپرده‌گذاری می‌کنند و پس از یک سال دو برابر آن وام با بهره ۹.۵ درصد می‌گیرند.

گفته می‌شود از زمانی که صندوق پس‌انداز مسکن یکم در ابتدای سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی شده تا کنون ۲۸۰ هزار نفر به منظور دریافت وام مسکن با بهره ۹.۵ درصد ثبت نام کرده‌اند؛ تسهیلاتی که دارای پایین‌ترین نرخ بهره در بین کل تسهیلات بانکی است و کارشناسان معتقدند با توجه به روند تدریجی تزریق این تسهیلات به بازار مسکن، تاثیرتورمی نخواهد داشت .

ابوالقاسم رحیمی انارکی عضو هیات مدیره بانک مسکن می گوید: اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات خرید مسکن (تسه) وضعی باثبات دارد و در یک سال گذشته قیمت اوراق تسه نوسان چندانی نداشته و در کانال ۷۰ هزار تومان قرار دارد. هم‌ اکنون نیز قیمت هر برگ تسه حدود ۷۵ هزار تومان است و روند استفاده از آن رو به افزایش است.

تفاوت بازار مسکن تهران با شهرستان‌ها

به گفته وی، بیش از ۵۰ درصد اوراق تسه در تهران استفاده می شود ؛ در حالی که در شهرستان‌ها بیشترین درخواست برای استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم (خانه اولی‌ها) صورت می‌گیرد.

تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن از آنجا که مستلزم خرید اوراق است و هزینه خرید زمان از طریق خرید اوراق پرداخت می‌شود ممکن است برای برخی از متقاضیان که شرایط لازم را برای دریافت تسهیلات مخصوص خانه ‌اولی از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم دارند از لحاظ مطلوب بودن در درجه دوم قرار داشته باشد؛ از این رو این تقاضا در شهر تهران ملموس‌تر است و ساکنان سایر شهرها و استان‌ها به طور میانگین بیشتر مایل به سپرده‌گذاری و سپس دریافت تسهیلات هستند.

اما رصد مشتریان بازارمسکن شهر تهران حاکی است که عمده تقاضا در بخش خرید واحدهای متوسط و کوچک انجام می‌شود که بخشی با دریافت تسهیلات مجهز می‌شوند. از سوی دیگر با توجه به حباب قیمت مسکن و نبود توان خرید متقاضیان، رکود واحدهای لوکس کماکان ادامه دارد.

پیش بینی می شود در نیمه دوم امسال، روند خروج از رکود واحدهای متوسط و کوچک ادامه یابد؛ اما بنا به گفته‌ کارشناسان، قیمت ها چندان افزایش نخواهد یافت و میزان رشد قیمت مسکن حداکثر برابر نرخ تورم پیش‌بینی می‌شود.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

این گیاهان آپارتمانی مخصوص خانه‌های تاریک هستند

شاید گاهی با خرید یک گیاه آپارتمانی و انتقال آن به محیط کم نور خانه، شاهد از بین رفتن آن ش…