خانه نکات حقوقی تهیه جهیزیه بر عهده زن است یا شوهر؟

تهیه جهیزیه بر عهده زن است یا شوهر؟

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مطابق با قانون، تهیه جهیزیه از مصادیق نفقه است و شوهر موظف به تهیه آن است و زن بر اساس عرف جهیزیه را تهیه می‌کند.
گرفتن جهیزیه

جهیزیه اهدایی از جانب خانواده دختر صرفا نشانه محبت و پیشکشی از سوی خانواده زن، از سر علاقه و احترام به فرزند و نیز کمکی به زوج جوان در آستانه شروع زندگی‌شان است. در این نوشتار از مجله اینترنتی دلتا به بررسی موضوع تهیه جهیزیه می‌پردازیم.

تهیه جهیزیه

بر اساس عرف، تهیه جهیزیه با زن است و او برای رفتن به خانه همسر خود باید جهیزیه تهیه کند. از سویی دیگر شوهر موظف است به همسر خود نفقه پرداخت کند و بر اساس ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه عبارت است از همه نیاز‌های متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی، اما اگر شوهر با وجود استطاعت مالی از دادن نفقه به همسر خود امتناع کند باید مجازات کیفری که برای او در نظر گرفته شده است را طی کند. برابر ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده، هر کس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین ندهد، به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود.

گرفتن جهیزیه

(برای مشاوره حقوقی در خصوص ازدواج با بخش پرسش و پاسخ حقوقی مجله دلتا با ما در ارتباط باشید.)

بر همین اساس زوج حق ندارد، زوجه را مجبور به گرفتن جهیزیه کند؛ به همین دلیل زوجه می‌تواند هر زمانی که خواست جهیزیه خود را پس بگیرد و اگر با ممانعت زوج مواجه شد با طرح دادخواستی تحت عنوان استرداد جهیزیه این امر انجام می‌شود؛ بنابراین طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی تهیه وسایل زندگی همان نفقه است و تهیه آن بر عهده شوهر است و برای زن در این مورد هیچ تکلیف شرعی و قانونی نیست.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب در صورت ناتوانی در پرداخت مهریه چه باید کرد؟ ، مجله حقوقی دلتا را دنبال کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مطالبه نفقه و مهریه از ارث شوهر فوت شده

مطالبه مهریه از ارث شوهر فوت شده امکان پذیر است. …